Republika Południowej Afryki uruchomiła ogromny radioteleskop

Kategorie: 

Źródło: South African Radio Astronomy Observatory

Republika Południowej Afryki właśnie zaprezentowała światu nowy radioteleskop. Square Kilometre Array (SKA) będzie badał powstawanie galaktyk, próbując rozwikłać nieodgadnione tajemnice Wszechświata.

 

Teleskop MeerKAT w Prowincji Przylądkowej Północnej zostanie włączony do projektu Square Kilometre Array. Jest to sieć radioteleskopów o zaplanowanej całkowitej powierzchni jednego kilometra kwadratowego, która zostanie uruchomiona do 2030 roku i będzie eksplorować supernowe, czarne dziury, a także poszukiwać śladów powstania Wszechświata.

 

Jak stwierdził w piątkowym oświadczeniu David Mabuza, zastępca prezydenta RPA, projekt SKA będzie docelowo aż 50 razy silniejszy od teleskopów, którymi dysponujemy dzisiaj, np. od Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Źródło: SKA Project Development Office/Swinburne Astronomy Productions

Uruchomienie tak zaawansowanego tworu współczesnej technologii jest dla Afryki prawdziwym kamieniem milowym w dążeniu do wniesienia własnego wkładu do światowej cywilizacji. Panorama uchwycona w piątek przez teleskop MeerKAT pokazała najczystszy obraz czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej.

 

Oprócz RPA, która zainwestowała w projekt 240 mln dolarów, w ambitnym przedsięwzięciu biorą udział także Australia, Wielka Brytania, Kanada, Chiny, Indie, Włochy, Nowa Zelandia, Szwecja oraz Holandia. Inne zaangażowane kraje afrykańskie to Botswana, Ghana, Kenia, Madagaskar, Mauritius, Mozambik, Namibia i Zambia.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj