Religia i nauka mogą iść w parze ze sobą, twierdzą badacze

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Na podstawie przeprowadzonego badania, profesor socjologii Elaine Howard Ecklund z Rice University stwierdziła, że choć istnieje przekonanie iż nauka i religia nie mogą ze sobą współpracować, założenie to jest jednak błędne.

 

Naukowiec powołuje się na badanie "Religijne Zrozumienie Nauki" (RUS), w którym wzięło udział 10 tysięcy Amerykanów, zarówno naukowców jak i ewangelików. Odkryto, że niemal 50% ewangelików wierzy, że nauka i religia mogą ze sobą współpracować oraz wspierać się nazwajem. Wśród Amerykanów, przekonanie takie istnieje u 38% osób.

 

Ponadto z badania wynika również, że 18% naukowców bierze udział w cotygodniowej mszy, w porównaniu do 20% z całej populacji; 15% uczonych uważa się za bardzo religijnych (a 19% w całej populacji); 13.5% przyznało się do cotygodniowej lektury tekstów religijnych (a 17% w całej populacji), oraz 19% modli się kilka razy w ciągu dnia (a 26% w całej populacji).

 

Elaine Howard Ecklund uważa, że to media przedstawiają naukę i religię jako dwa przeciwieństwa i stąd też biorą się takie przekonania wśród ludzi. Wyniki badania są jej zdaniem dobrą wiadomością zarówno dla prawodawców jak i nauczycieli, ponieważ pokazują, że nie należy podchodzić do religi jako do czegoś, z czym trzeba walczyć.

 

"Większość informacji podawanych w mediach dotyczy historii tych dwóch grup, które sprzeczają się w kontrowersyjnych kwestiach, takich jak nauczanie kreacjonizmu w szkołach. Tymczasem działacze i osoby prowadzące dyskusję są prawdopodobnie najbardziej hałaśliwymi przedstawicielami obu grup" - powiedziała Elaine Howard Ecklund.

 

Naukowiec odkrył jeszcze jeden fakt, który jest sprzeczny z intuicją. Okazało się, że nauka nie powoduje wątpliwości co do prawdziwości wierzeń religijnych. Z badania wynika, że naukowcy będąc jednocześnie ewangelikami są bardziej pobożni niż ogólna populacja ewangelików. Poniżej prezentujemy inne, równie interesujące wyniki:
 
  • Niemal 60% ewangelików a 38% ogółu populacji uważa, że naukowcy powinni być otwarci na kwestię cudów w swoich pracach.
  • 27% Amerykanów jest zdania, że trwa konflikt między religią a nauką - 52% z nich jest religijna.
  • 48% ewangelików wierzy, że nauka i religia mogą ze sobą współpracować.
  • 22% naukowców uważa, że najbardziej religijni ludzie są wrogo nastawieni do nauki (jest to 20% ogółu amerykańskiej populacji)
  • Niemal 22% ogółu populacji twierdzi, że naukowcy są wrogo nastawieni do religi.
  • Prawie 36% naukowców nie ma wątpliwości co do istnienia Boga.

 

Wyniki badań zostały zaprezentowane w Amerykańskim Towarzystwie Na Rzecz Postępu w Nauce (AAAS) i miały one wesprzeć nawiązanie dialogu między grupami religijnymi i naukowymi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika sads

ale na istnienie duszy nie ma

ale na istnienie duszy nie ma zadnych dowodów  co z tego ze Bóg istnije skoro każdy wierzy że po śmierci sie nie istnieje i najprędzej tak jest że nie ma zadnej duszy a jakjest niebo to jest w nim nudno. ci którzy wierzą w życie wieczne to uważaja że w neibie jest nudno i smutno.

Skomentuj