Region słoneczny 2192 jest oficjalnie największym aktywnym rejonem w historii obserwacji

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO
Aktywny region na Słońcu, oznaczony numerem 2192, stał się oficjalnie największym aktywnym regionem w historii prowadzonych obserwacji. Informacja na ten temat pojawiła się dzis w nocy czasu polskiego.

 

Według najnowszych informacji, rejon 2192 ma rozmiar 2700j milionowych i tym samym przebija rejon 486 z listopada 2003r., który to miał rozmiar 2610j milionowych. Po wczorajszym rozbłysku klasy X, wydawało się że rejon 2192 traci ze swojego potencjału oraz rozmiaru, jednak bardzo szybko uległo to zmianie. Najpierw stracił kilka plamek delta by po godzinie wytworzyć nowe i zacząć się regenerować.

 

W tym momencie rejon uspokoił się i wyprodukował tylko impulsywną flarę M1.1, jednak to nie oznacza że aktywność z tego regionu musi spadać. Bardzo prawdopodobne jest to, że w tym momencie po prostu jest tzw. przestój i ponowne nabieranie mocy przez region i w każdej chwili możemy być świadkami kolejnego bardzo silnego rozbłysku.

 

Posiada on wciąż klasyfikacje "Beta-Gamma-Delta" oraz podklasyfikację FKC, więc największą z możliwych. Najnowsze progonozy NOAA oraz NASA również sugerują, że czeka nas nadal wysoka aktywność z obrębu rejonu 2192. Są to kolejno 95% dla flary klasy M oraz 55% dla klasy X. Trzeba przyznać że tak dużych prognoz nie mieliśmy od lat.

 

Rejon znajduje się dokładnie na środku tarczy słonecznej więc każdy ewentualny rozbłysk będzie geoefektywny. Po wschodniej stronie tarczy słonecznej pojawiają się nowe regiony które już wykazują wysoką aktywność produkując rozbłyski klasy C oraz M.

 

 

Źródło: http://zmianysolarne.pl/wiadomosc/region-2192-przeszedl-historii-stajac-sie-najwiekszym-aktywnym-rejonem-odkad-prowadzone-sa

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj