Reaktory termojądrowe mogą zrewolucjonizować ziemską energetykę

Kategorie: 

Źródło: Internet

Niemieccy fizycy z sukcesem uruchomili eksperymentalny reaktor syntezy jądrowej. Rozruch próbny instalacji, który nastąpił niedawno, był ważnym i symbolicznym krokiem w kierunku stworzenia źródła taniej i czystej energii termojądrowej.

 

Uruchomienie próbnego reaktora Wendelstein 7-X, odbyło się kilka tygodni temu w Instytucie Maxa Plancka. Włączenie urządzenia miało szczególną celebrę i odbyło się z udziałem samej niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, która za zgodą fizyków dała symboliczną zgodę na rozpoczęcie eksperymentu z reaktorem termojądrowym.

 Źródło: Internet

Zbudowana na potrzeby testu eksperymentalna maszyneria kosztowała około 400 mln euro. Urządzenie zostanie wykorzystane przez fizyków w celu zbadania możliwości technicznych stworzenia w przyszłości pełnoprawnego reaktora fuzyjnego. W przeciwieństwie do konwencjonalnej energii atomowej za jego pomocą mogą być generowane ogromne ilość czystej energii. Fuzja termojądrowa to łączenie się jąder lżejszych pierwiastków w cięższe i jest to najbardziej wydajny proces wytwarzania energii, jaki znamy. Temperatura wewnątrz takich reaktorów może sięgnąć nawet 100 mln stopni Celsjusza i w pewnym sensie są tam odtwarzane procesy zachodzące w gwiazdach.

 Źródło: Internet

Do upowszechnienia tej technologii najprawdopodobniej, może upłynąć nawet dekada. Wyznacznikiem jej popularyzacji będzie możliwość rozpoczęcia masowej produkcji energii z wykorzystaniem reakcji termojądrowych. Zwolennicy tej technologii wierzą, że w przyszłości taka forma energetyki może zastąpić powszechne obecnie spalanie paliw kopalnych i konwencjonalne reaktory jądrowe, które wykorzystują proces rozszczepiania atomów.

 

W przeciwieństwie do tych ostatnich, które produkują ogromne ilości odpadów promieniotwórczych, produkty uboczne z pracy reaktorów fuzyjnych są uważane przez naukowców za bezpieczniejsze. Eksperymentalny reaktor fuzji W7-X nie jest jeszcze przeznaczony do produkcji energii, ale z pewnością pomoże naukowcom w badaniach i testach, które pozwolą na udoskonalenie przyszłych reaktorów termojądrowych, które będą wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej w niedalekiej przyszłości.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj