Ray Kurzweil uważa, że w niedalekiej przyszłości ludzki mózg będzie można podłączyć do internetu

Kategorie: 

Źródło: Flickr/amy leonard/CC BY-ND 2.0
Jeśli wierzyć we wszystkie predykcje naukowców i futurologów, w przyszłości za sprawą nowych technologii człowiek stanie się cyborgiem - będzie połączeniem organizmu biologicznego i mechanicznego. Co więcej, gdybyśmy mogli podłączyć nasz mózg do internetu, ludzie posiadaliby praktycznie nieograniczony zasób wiedzy. Możliwość ta zapewne byłaby dostępna tylko dla nielicznych osób.

 

Ray Kurzweil, dyrektor ds. inżynierii w korporacji Google, jest amerykańskim naukowcem, futurologiem i zwolennikiem transhumanizmu, czyli wykorzystania szeroko rozumianej technologii do nieustannego "ulepszania" człowieka. Według jednej z jego predykcji, do 2045 roku sztuczna inteligencja będzie na wystarczająco wysokim poziomie aby pokonać człowieka w myśleniu i rozumowaniu.

 

3 czerwca podczas konferencji w Nowym Jorku uczony opowiedział o swojej kolejnej wizji. Jego zdaniem, w ciągu najbliższych 15 lat technologia pozwoli podłączyć mózg człowieka bezpośrednio do internetu dzięki nanomaszynom zbudowanym z nici DNA. Pozwoli to przekształcić ludzi w hybrydy.

 

"Nasze myślenie będzie hybrydą biologicznego i niebiologicznego myślenia. Będziemy się stopniowo łączyć i ulepszać. Moim zdaniem, taka jest natura bycia człowiekiem - przekraczamy nasze ograniczenia" - powiedział Ray Kurzweil.

 

Kurzweil ostrzegł jednak, że technologia jest niczym miecz obusieczny - posiada swoje zalety, ale również i wady których nie można ignorować. Rozwój nowych technologii powinien wiązać się z zachowaniem szczególnej ostrożności.

 

Najlepszym przykładem tego co uczony miał na myśli jest fakt, że gdyby przyszły człowiek zintegrował się z elektroniką do takiego stopnia iż nie mógłby bez niej normalnie funkcjonować, wystarczyłby jeden lecz potężny rozbłysk na Słońcu. Wtedy padną wszystkie urządzenia a ludzkość zostanie skazana na zagładę.

 

 

Źródło: http://www.ibtimes.co.uk/ray-kurzweil-human-brains-could-be-connected-cloud-by-2030-1504403

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj