Radioteleskop CSIRO odkrył 20 nowych szybkich rozbłysków radiowych

Kategorie: 

Źródło: OzGrav/Swinburne University of Technology

Australijscy naukowcy z pomocą radioteleskopu CSIRO powiadomili o odkryciu nowych szybkich rozbłysków radiowych (FRB). Wśród nich są najbliższe i najjaśniejsze sygnały, jakie kiedykolwiek udało się wykryć.

 

Szybkie rozbłyski radiowe to potężne źródła promieniowania radiowego, które trwają zaledwie milisekundy. Nie wiemy co emituje te sygnały, ale im więcej zdołamy ich namierzyć, tym łatwiej będzie można poznać naturę tego zjawiska.

 

Pierwszy w historii szybki błysk radiowy został odkryty w 2007 roku. Od tego czasu namierzyliśmy wiele innych sygnałów, w tym również powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe. Naukowcy szacują, że każdego dnia, na niebie można zaobserwować tysiące FRB, ale ze względu na ograniczone zasoby, widzimy tylko niektóre z nich.

Źródło: Alex Cherney/CSIRO

Radioteleskop CSIRO pozwolił australijskim badaczom wykryć 20 nowych szybkich rozbłysków radiowych w ciągu roku. Dzięki nowej technologii Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP) potwierdzono, że FRB nie pochodzą z naszego galaktycznego sąsiedztwa, lecz z drugiej strony Wszechświata. Oczywiście nadal nie wiemy, co je powoduje, ale miejmy nadzieję, że w przyszłości dzięki kolejnym badaniom poznamy odpowiedź.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj