Pszczoły miodne - nowi sojusznicy w wykrywaniu raka płuc

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Michigan State University dokonali przełomowego odkrycia - pszczoły miodne potrafią rozpoznać w wydychanym powietrzu biomarkery powiązane z rakiem płuc. Wyniki ich badań, opublikowane w czasopiśmie Biosensors and Bioelectronics, otwierają nowe perspektywy w diagnostyce i wczesnym wykrywaniu tej groźnej choroby.

 

W przeprowadzonym eksperymencie naukowcy wykazali, że pszczoły miodne potrafią odróżnić substancje chemiczne w wydychanym powietrzu osoby zdrowej od substancji chemicznych w wydychanym powietrzu osoby chorej na raka płuc. Do przygotowania próbek wykorzystano syntetyczne mieszaniny symulujące powietrze wydychane przez pacjenta chorego na raka płuc i osobę zdrową. Zawierały one różne poziomy kilku związków, w tym trichloroetylenu i 2-metyloheptanu.

 

Aby zbadać reakcje pszczół na te mieszaniny, opracowano specjalny wisiorek 3D do trzymania żywych owadów, z maleńką elektrodą przymocowaną do ich mózgów. Dzięki temu możliwe było mierzenie sygnałów neuronowych. Okazało się, że pszczoły miodne potrafią wykryć w swoim oddechu bardzo małe stężenia biomarkerów nowotworowych, rozpoznając je nawet w zakresie części na miliard. Zidentyfikowano także kilka różnych neuronów, które są aktywowane poprzez percepcję zapachów charakterystycznych dla tkanki dotkniętej nowotworem.

 

Naukowcy opracowali czujnik oparty na mózgu pszczoły i przetestowali go na kulturach drobnokomórkowych i niedrobnokomórkowych komórek raka płuc, a także zdrowych komórkach. Stwierdzili, że urządzenie jest wystarczająco czułe, aby rozróżnić wszystkie typy komórek.

 

W przyszłości naukowcy planują opracować nieinwazyjny test, który wymaga od pacjentów wdychania powietrza do urządzenia, a wewnętrzny czujnik oparty na mózgu pszczół miodnych będzie analizował mieszaninę powietrza i bezprzewodowo raportował w czasie rzeczywistym, czy obecne są rakotwórcze substancje chemiczne w oddechu.

 

To przełomowe odkrycie otwiera nowe możliwości w diagnostyce raka płuc. Pszczoły miodne, dzięki swojej niezwykłej wrażliwości na zapachy, mogą stać się naszymi cennymi sojusznikami w walce z tą groźną chorobą. Wczesne wykrycie nowotworu znacznie zwiększa szanse pacjentów na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia. Badania te pokazują, że nauka potrafi czerpać inspirację z natury i wykorzystywać niezwykłe zdolności zwierząt do poprawy jakości życia ludzi.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj