Przyszłe samoloty i urządzenia elektroniczne otrzymają zdolność samoregeneracji

Kategorie: 

Źródło: Adrian Pingstone/Wikimedia Commons
Naukowcy z University of Bristol skontruowali skrzydła samolotu, które posiadają zdolność samoregeneracji. Według nich, rewolucyjna technologia może pojawić się w naszym życiu już w najbliższym czasie i znajdzie zastosowanie między innymi w lotnictwie i elektronice.

 

Brytyjski zespół specjalizuje się w modyfikowaniu materiałów kompozytowych z włókien węglowych. Samoregenerujące się skrzydło samolotu powstało po dodaniu do niego malutkich mikrosfer, które w momencie impaktu uwalniają płyn. Substancja ta wnika w szczeliny spowodowane uszkodzeniem i staje się twarda. Badania laboratoryjne wykazały, że materiał po jego "wyleczeniu" jest tak samo wytrzymały jak wcześniej, zanim doszło do uszkodzenia. Proces "leczenia" jest zależny od warunków pogodowych - przy wysokich temperaturach trwa jedynie kilka godzin.

 

Główny autor projektu, profesor Duncan Wass uważa, że technologia może pojawić się w naszym życiu już w najbliższej przyszłości. Samoregeneracja została zaczerpnięta z ludzkiego organizmu, a konkretniej z procesu krzepnięcia krwi. Dzięki tej technologii, przyszłe samoloty będą mogły automatycznie naprawić drobne uszkodzenia. Pomysł ten może znaleźć również zastosowanie w elektronice (samonaprawiające się wyświetlacze i obudowa) i wielu innych dziedzinach nauki i techniki.

 

 

Źródło: http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/selfhealing-technology-one-step-closer-after-scientists-produce-aircraft-wings-which-fix-themselves-10302249.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj