Przyszłe samochody oparte o tor mogą być tankowane raz na sto lat

Kategorie: 

Koncepcyjny pojazd oparty o tor - źródło: www.greenpacks.com

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić korzystanie z samochodu bez jego częstego tankowania. Okazuje się jednak, że jest to możliwe a co więcej, raz zatankowany pojazd może jeździć nawet przez 100 lat.

 

Firma Laser Power Systems (LPS) z Connecticut rozwija nową metodę napędu samochodowego, wykorzystując tor. Ze względu na jego gęstość, pierwiastek ten ma potencjał do wytwarzania ogromnych ilości ciepła. LPS eksperymentuje z małymi kawałkami toru tworząc laser, który ogrzewa wodę, wytwarza parę i napędza małą turbinę.

 

Według obecnych modeli, silnik oparty o tor posiada wagę około 225 kilogramów i jest łatwy do zamontowania w konwencjonalnie zaprojektowanych pojazdach. Prezes firmy LPS Charles Stevens powiedział, że tylko jeden gram toru daje energię większą niż 28 tysięcy litrów benzyny. Oznacza to więc, że 8 gramów da tyle mocy iż samochód, według Stevensa, będzie mógł jeździć przez całe 100 lat bez tankowania.

 

 

Źródło: http://www.industrytap.com/thorium-fueled-automobile-engine-needs-refueling-once-a-century/15649

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Głupi Jaś

W praktyce tor nie jest

W praktyce tor nie jest pierwiastkiem promieniotwórczym, nawet w formie skoncentrowanej. Nie jest też pierwiaskiem rozszczepialnym tj. nie da się z jego pomocą zbudować reaktora jądrowego, że o bombie jądrowej nawet nie wspomnę. Tzw reaktor torowy, to reaktor powielający, w którym pod wpływem strumienia neutronów, powstającego w trakcie rozszczepienia uranu 233 z toru 232 powstaje proaktyn 233 i dopiero z niego (okres półrozpadu ok 27 dni) powstaje uran 233. Istotny w tym opisie jest strumień neutronów. Jakkolwiek część neutronów trafi w tor i zrobi z niego proaktyn, to pozostała część neutronów poleci dalej. W profesjonalnej elektrowni jądrowej używa się ekranowania z ok. 3 metrowego płaszcza wodnego. Zatem samochód z reaktorem torowym będzie będzie musiał ze sobą wozić zbiornik z wodą o średnicy ok. 7 metrów tj. obiekt o wielkości piętrowego domku jednorodzinnego i wadze co najmniej 200 ton. Takie coś można od biedy umieścić na statku, ale z całą pewnością wożenie się z tym na zakupy to mało przyjemna perspektywa.

Portret użytkownika Nikita

Czyli w oparciu o tę

Czyli w oparciu o tę technologię można budować elektrownie które beda bezpieczne i tańsze od atomowych,oraz mini elektrownie dla gospodarstw domowych.Czysta energia,do dzieła!

Skomentuj