Przeprowadzono pierwszy test broni laserowej, montowanej na pojazdach

Kategorie: 

Źródło: www.army.mil
W ostatnim czasie amerykańska armia przeprowadzała pierwsze testy zaawansowanego systemu laserowego. Ta potężna broń z powodzeniem może być montowana na pojazdach naziemnych oraz wykorzystywana do niszczenia bezzałogowców i nadlatujących pocisków moździerzowych.

 

Testy były przeprowadzane od 18 listopada do 10 grudnia, w trakcie których działo laserowe z powodzeniem zniszczyło ponad 90 pocisków i kilka bezzałogowych aparatów latających w powietrzu. Niszczenie pocisków moździerzowych przy pomocy tej broni polega na ich intensywnemu nagrzewaniu, co prowadzi do eksplozji w powietrzu zanim uderzą one w cel. W przypadku bezzałogowców, laser może oślepiać kamerę znajdującą się na pokładzie tej latającej maszyny i przepalać jego ogon, przez co dron spadnie na powierzchnię Ziemi.

 

System laserowy HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator), według oficjalnych wersji, ma zostać użyty do obrony baz a w szczególności tych, które znajdują się w Iraku i Afganistanie oraz są narażone na ataki moździerzowe i rakietowe. Mimo udanych testów urzędnicy twierdzą jednak, że bojowe zastosowanie tego systemu jest możliwe dopiero po 2022 roku ze względu na prace nad jeszcze potężniejszymi laserami, do których dojdzie w najbliższych latach.

 

System HEL MD jest obecnie wyposażony w laser o mocy 10 kilowatów a przyszłe wersje będą posiadały nawet 50-100 kilowatowe lasery. Potężniejsza broń będzie w stanie szybciej zniszczyć swój cel. Jak obecnie wiadomo, DARPA pracuje również nad zminiaturyzowanymi, podwieszanymi systemami laserowymi, które będą wykorzystywane przez bezzałogowce. Dzięki tej technologii, dron będzie mógł chronić się przed atakiem rakietowym a nawet przeprowadzać uderzenia z powietrza.

 

 

Źródło: http://www.army.mil/article/116740/Army_vehicle_mounted_laser_successfully_demonstrated_against_multiple_targets/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj