Przełomowy proces pozwolił przekształcić CO2 i wodę bezpośrednio w ciekłe paliwo węglowodorowe

Kategorie: 

Źródło: University of Texas at Arlington (UTA)

Zespół chemików i inżynierów z Uniwersytetu w Teksasie w Arlington opracował prostą, tanią i skuteczną metodę produkcji ciekłego paliwa węglowodorowego wyłącznie z wody i dwutlenku węgla. Proces ten wywiera pozytywny wpływ na środowisko i może przyczynić się do ograniczenia globalnego ocieplenia.

 

Naukowcy zademonstrowali, że konwersji CO2 i wody w ciekłe paliwo węglowodorowe można dokonać przy pomocy fototermochemicznego reaktora przepływowego, pracującego przy temperaturach od 180 do 200 stopni Celsjusza i ciśnieniu 6 atmosfer. Wszystko to oczywiście w jednym kroku z korzystnym wpływem na środowisko naturalne, gdyż dwutlenek węgla można pozyskać z powietrza a efektem ubocznym takiej reakcji jest tlen.

 

"My jako pierwsi wykorzystaliśmy światło i ciepło do syntezy ciekłych węglowodorów w jednoetapowym reaktorze z dwutlenku węgla i wody. Skoncentrowane światło napędza reakcję fotochemiczną, która generuje wysokoenergetyczne półprodukty i ciepło do napędzania termochemicznych reakcji łańcuchowych, tworząc węglowodory w jednoetapowym procesie" - powiedział Brian Dennis, profesor inżynierii mechanicznej i kosmicznej.

 

Hybrydowy katalizator fotochemiczny i termochemiczny wykorzystany w eksperymencie powstał na bazie tlenku tytanu(IV), białego proszku który nie wchłania pełnego widma światła widzialnego. Naukowcy będą teraz pracować nad fotokatalizatorem, który usprawni cały proces. Praca została opisana na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

 

Źródła:

http://www.uta.edu/news/_downloads/pnas.201516945.pdf

http://www.uta.edu/news/releases/2016/02/MacDonnell-Dennis-Fuels-PNAS.php

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj