Przełomowe odkrycie pokazuje w jaki sposób komary nas wyczuwają

Kategorie: 

Aedes aegypti - źródło: www.dreamstime.com
Letnie spotkania przy ognisku nieraz są zakłócane przez żądne krwi komary. Problem ten może jednak zostać zażegnany dzięki najnowszemu odkryciu, które pozwoli opracować jeszcze lepsze środki odstraszające.

 

Badanie opublikowane w czasopiśmie Cell dowodzi, że komary kierują się nie tylko zapachem skóry ale również wyczuwają dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu. Naukowcy doszli do tego podczas eksperymentu w trakcie którego wyłączyli receptor neuronowy cpA u komara Aedes aegypti - gatunek który rozprzestrzenia między innymi gorączkę dengę. Następnie sprawdzano jego reakcję na zapach ludzkich stóp i odkryto, że zainteresowanie komara było znacznie mniejsze w porównaniu do grupy kontrolnej.

 

Uczeni byli w stanie nawet zidentyfikować związki, które blokują i wyzwalają neurony cpA. Przykładowo pirogronian etylu istotnie zmniejsza zainteresowanie komara na ludzką rękę, natomiast cyklopentanon łatwo je przyciąga. Jak twierdzi Anandasankar Ray, profesor entomologii na Uniwersytecie w Kalifornii, związki te mogą odegrać znaczącą rolę w kontrolowaniu chorób przenoszonych przez komary. Co więcej, ułatwi to opracowanie znacznie skuteczniejszych, naturalnych i niedrogich preparatów o przyjemnym zapachu, które ochronią nas przed atakami komarów.

 

 

Źródło: http://www.utsandiego.com/news/2013/dec/05/ray-riverside-mosquito-neuron-skin-carbon-dioxide/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj