Przełom w robotyzacji? Dwunożny robot Marlo potrafi samodzielnie chodzić

Kategorie: 

Robot Marlo - źródło: Joseph Xu/University of Michigan
Wygląda na to, że niektóre roboty humanoidalne doskonale opanowały sztukę poruszania się. Specjaliści z University of Michigan zaprezentowali robota, który potrafi chodzić niczym człowiek bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia.

 

Na wspomnianej uczelni opracowywane są dwa roboty - Marlo i Mabel. Pierwszy z nich potrafi utrzymywać równowagę podczas poruszania się i nie potrzebuje przy tym żadnego wsparcia z zewnątrz. Marlo może zmieniać kierunek marszu i nie sprawia mu to żadnych problemów. Swoim wyglądem i możliwościami dobitnie przypomina maszynę Atrias, która rozwijana jest przez uczonych z Oregon State University (OSU) Dynamic Robotics Laboratory.

Robot Mabel - źródło: University of Michigan

Drugi robot Mabel potrafi nie tylko chodzić, ale również biegać i zachowuje się przy tym jak człowiek, choć dla bezpieczeństwa testy prowadzone są w warunkach laboratoryjnych. Kilka lat temu humanoid ten osiągnął prędkość maksymalną ponad 10 km/h.

 

Obecnie najszybszym dwunożnym robotem na świecie jest Raptor, zbudowany przez południowokoreański zespół z KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology). Maszyna ta przypomina z wyglądu dinozaura Welociraptora i posiada nawet ogon, który pozwala jej zachować równowagę. Podczas testów w laboratorium, Raptor osiągnął prędkość ponad 46 km/h.

 

Czytaj więcej:

http://tylkonauka.pl/wiadomosc/darpa-prezentuje-nowego-robota-atrias

http://tylkonauka.pl/wiadomosc/dwunozny-robot-raptor-jest-najszybsza-maszyna-swiecie

 

 

Źródło: http://www.popsci.com/two-legged-robot-people-feet-can-walk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj