Przełom w pracach nad technologią rozpoznawania twarzy

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
W internecie można znaleźć miliony zdjęć ludzi z całego świata, które pomagają w ulepszaniu technologii rozpoznawania twarzy. Teraz uczeni opracowali specjalny algorytm, który rozpoznaje twarze pod różnym kątem, gdy są częściowo ukryte a nawet gdy są do góry nogami.

 

Przełomu w pracach nad tą technologią dokonali naukowcy z Yahoo Labs i Stanford University, którzy stworzyli samouczący się algorytm Deep Dense Face Detector. Program rozpoznaje twarze i choć nie potrafi zidentyfikować do kogo one należą, to specjaliści zapewniają że ich technologia również i tego może się nauczyć.

 

Zastosowana przez nich konwolucyjna sieć neuronowa wyróżnia się od pozostałych tym, że rozpoznaje twarze nawet gdy będą częściowo zakryte bądź nieco obrócone. Naukowcy wytrenowali algorytm, korzystając z bazy danych, która zawiera 200 tysięcy zdjęć przedstawiających twarze pod różnym kątem, oraz 20 milionów kolejnych zdjęć, na których nie ma żadnych twarzy.

 

Opracowany system okazał się znacznie lepszy od dotychczasowych - jest prostszy a zarazem szybszy i bardziej precyzyjny. Technologie tego typu są stosowane w monitoringu. Wystarczy że człowiek będzie przechodził obok sklepu a znajdująca się tam kamera, jeśli będzie wyposażona w technologię rozpoznawania twarzy, natychmiast go zidentyfikuje.

 

 

Źródło: http://www.gizmag.com/face-detection-algorithm-yahoo/36145/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj