Przełom naukowy - po raz pierwszy udało się stworzyć sztuczny chromosom od podstaw

Kategorie: 

Źródło: Lucy Reading-Ikkanda
Naukowcy właśnie ogłosili, że udało im się stworzyć od podstaw sztuczny chromosom drożdży piwnych, który następnie został wszczepiony do innych komórek drożdży. W ten sposób nauka jest o krok bliżej do opracowania sztucznego życia.

 

Międzynarodowe zespoły badawcze przez siedem lat pracowały w tym kierunku na Uniwersytecie w Nowym Jorku i w Edynburgu. Sukces w konstruowaniu złożonego chromosomu został uznany, gdy przeszczepiono go do komórek drożdży piwnych, gdzie mógł dalej się rozwijać.

 

W przeszłości, naukowcy tworzyli chromosomy bakterii, jednak tym razem, po raz pierwszy w historii, stworzono chromosom, w którym materiał genetyczny znajduje się w jądrze komórkowym. Zarówno komórki ludzkie jak i drożdży, w przeciwieństwie do komórek bakteryjnych i wirusowych, przechowują chromosomy w jądrze.

 

Badacze zmienili jednak około 15% pierwotnej zawartości chromosomu, która została uznana za zbędna i zastąpili ją innym DNA. Pozwoliło to naukowcom stworzyć nowe szczepy drożdży, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości do opracowania bardziej efektywnych biopaliw, nowych leków czy szczepionek na malarię.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/44404-first-synthetic-yeast-chromosome-designer-genomes.html

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj