Przedstawiono nową metodę wykrywania tuneli czasoprzestrzennych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Tunele czasoprzestrzenne są konceptami istniejącymi według teoretycznych wyliczeń fizyków teoretycznych, ewentualnie w filmach z gatunku science fiction. Rzeczywiście takie formacje są możliwe i zgodne z ogólną teorią względności Einsteina. Jednak do tej pory nikt nigdy nie zdołał ich jeszcze zlokalizować albo dostrzec. Być może to ulegnie zmianie, ponieważ opracowano pierwszy, w miarę skuteczny sposób wykrywania takich obiektów.

Wyniki najnowszych prac sugerują, że anormalne ruchy gwiazd mogą zdradzać obecność tuneli czasoprzestrzennych w ich okolicy. Odkrycie tych niezwykłych anomalii przestrzennych mogłoby zrewolucjonizować fizykę oraz wszelkie koncepcje podróży kosmicznych. 

„Jeśli masz dwie gwiazdy, po jednej z każdej strony tunelu czasoprzestrzennego, gwiazda po naszej stronie powinna poczuć grawitacyjny wpływ gwiazdy znajdującej się po drugiej stronie (...) Strumień grawitacyjny przejdzie przez tunel czasoprzestrzenny” - twierdzi współautor badania, Dejan Stojkovic, kosmolog i profesor fizyki w Uniwersytecie w Buffalo w Nowym Jorku: 

Tunele czasoprzestrzenne wymagają ekstremalnego wypaczenia czasoprzestrzeni, co z kolei zależy od bardzo silnego oddziaływania grawitacyjnego. Dobrym miejscem do polowania na te teoretyczne tunele są okolice supermasywnych czarnych dziur, które znajdują się w sercach galaktyk. Dobrym przykładem jest tutaj Sagittarius A*, czyli gigant o masie czterech milionów Słońc, znajdujący się w naszej własnej galaktyce.

Obecne techniki obserwacji prawdopodobnie nie są jednak wystarczająco zaawansowane, aby dokonać takiego odkrycia. Choć oczywiście, może to być możliwe w ciągu następnej dekady lub dwóch dzięki stałym postępom w technologii i dzięki długoterminowemu monitorowaniu gwiazd, które krążą w pobliżu Sagittariusa A*, w poszukiwaniu ich anomalnego zachowania. 

 

Czy ludzkość będzie w stanie kiedyś okiełznać technologię umożliwiającą podróżowanie w taki sposób? Nawet jeśli będziemy w stanie styworzyć stabilny tunel czasoprzestrzenny, zdaniem ekspertów, dzisiejsze statki kosmiczne najprawdopodobniej nie będą w stanie nim podróżować, pon iewaz może dojść do dekompozycji materii na skutek oddziaływania grawitacyjnego.

 

Nowe badanie, którym kierował De-Chang Dai z Uniwersytetu Yangzhou w Chinach i Case Western Reserve University w Ohio, zostało opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie Physical Review D.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj