Projekt autonomicznego sterowca "StratoBus" zakłada prowadzenie nadzoru ze stratosfery

Kategorie: 

Źródło: Thales Group
Francja ujawniła projekt niezwykłego sterowca, który w rzeczywistości jest hybrydą bezzałogowca i satelity. Dzięki niemu, prowadzenie nadzoru będzie możliwe na wysokości 20 kilometrów nad powierzchnią naszej planety.

 

Projekt prowadzony przez firmy Thales Alenia Space, Airbus Defense & Space, Zodiac Marine oraz CEA-Liten zakłada, aby "StratoBus" miał długość 70-100 metrów i szerokość 20-30 metrów, był wykonany z włókien węglowych oraz wyposażony w dwa silniki. Maszyna ta odbywałaby lot w dolnej części stratosfery.

 

Jak zakłada projekt, sterowiec zostanie wyposażony w panele słoneczne oraz w bardzo lekkie, odwracalne ogniwo paliwowe do magazynowania energii. Szacuje się, że "StratoBus" będzie mógł wykonywać swoją misję przez rok, natomiast pierwsza taka maszyna zostanie wdrożona w ciągu pięciu lat.

 

Sterowiec będzie w stanie wykonywać zdjęcia wyższej jakości oraz utrzymywać silniejszy system komunikacji niż satelity. "StratoBus" zostanie wykorzystany w radiofonii, komunikacji i nawigacji GPS; do obserwacji morza i granic oraz prowadzenia nadzoru.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj