Prawdopodobieństwo potężnej erupcji wulkanu w tym stuleciu wynosi jeden do sześciu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W 1815 roku w Indonezji wybuchła góra Tambora, zabijając 100 000 ludzi. Ale to nie był koniec sprawy. Z powodu sadzy wrzuconej do stratosfery średnia temperatura na świecie spadła o około jeden stopień. Zbiory zmalały, lato zrobiło się chłodne i pojawił się głód. Według naukowców, z prawdopodobieństwem 1 do 6, erupcja wulkanu o tej samej skali może powtórzyć się w obecnym stuleciu, a ludzie nie są na to gotowi.

W czasopiśmie Nature brytyjscy naukowcy napisali, że świat jest „przerażająco nieprzygotowany na takie wydarzenie”, które może mieć „konsekwencje dla łańcuchów dostaw, klimatu i dostaw żywności na całym świecie”. Michael Cassidy, profesor wulkanologii na Uniwersytecie w Birmingham i Lara Mani z Centrum Badań nad Ryzykiem Egzystencjalnym na Uniwersytecie Cambridge, porównują wysiłki w tym kierunku z wysiłkami na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom pochodzącym z kosmosu.

 

Według uczonych w ciągu następnego stulecia masowe erupcji wulkanów są setki razy bardziej prawdopodobne niż uderzające w nas asteroidy i komety razem wzięte. Skutki tych wstrząsów na klimat są porównywalne, ale reakcje są radykalnie różne. Chociaż NASA przeznacza ponad 200 milionów dolarów na projekty odchylania planetoid, nie poczyniono jeszcze żadnych inwestycji w zapobieganie lub łagodzenie erupcji o dużej skali.

 

Naukowcy twierdzą, że ulepszone narzędzia do przewidywania takich zdarzeń mogą pomóc złagodzić ich wpływ. Można na przykłąd wysyłać SMS-em zalecenia: na przykład doradzić oczyszczenie dachu domu, aby zapobiec jego zawaleniu, ponieważ w ciągu najbliższych dwóch godzin spadnie popiół wulkaniczny do 50 centymetrów grubości.

 

Eksperci uznali, że kraje mogą uzgodnić, jak transportować żywność i nawozy w przypadku nagłego spadku średnich temperatur, co może mieć niszczycielski wpływ nawet w cieplejszym klimacie. Chociaż efekt chłodzenia aerozoli siarczanowych w stratosferze może być częściowo zrównoważony przez ocieplenie spowodowane gazami cieplarnianymi, wpływ potężnej erupcji wulkanicznej będzie ostry i ogromny, a jego wpływ na pogodę, opady i temperatury będzie nierównomierny.

 

Z biegiem czasu może się okazać, że erupcje wcale nie są nieuniknione. Być może ludzie będą w stanie znaleźć sposób na wiercenie studni aż do magmy, aby zmniejszyć jej ciśnienie. Bezpośredni wpływ na zachowanie wulkanów może wydawać się nie do pomyślenia, ale do niedawna technologie odchylania asteroid wydawały się równie nie do pomyślenia.

@zmianynaziemi Musimy być gotowi na potężną erupcję! #nauka #wulkany #ciekawostki #dlaciebie #tiktok #Polska ♬ dźwięk oryginalny - ZmianynaZiemi

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj