Praca na nocną zmianę poważnie zagraża ludzkiemu zdrowiu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Uczeni z Sleep Research Centre in Surrey ostrzegają przed negatywnym wpływem nocnej zmiany na zdrowie człowieka. Według najnowszych badań, zaburzanie biologicznego zegara znacząco wpływa na organizm ludzki i powoduje zmiany w hormonach, temperaturze ciała, nastroju oraz funkcjonowaniu mózgu.

 

Dotychczas zwracano uwagę, że człowiek pracujący na nocną zmianę jest bardziej narażony na choroby serca, raka czy cukrzycę typu 2. Teraz naukowcy uzyskali dowody na to iż zaburzenie naturalnego rytmu powoduje chaos w organiźmie człowieka. Badania krwi wykazują, że 6% genów człowieka jest bardziej lub mniej aktywnych w określonych porach dnia. Natomiast u 22 przebadanych osób, które pracowały na nocną zmianę, genetyczne dostrajanie zniknęło.

 

Ponad 97% rytmicznych genów wpada w dysharmonię. Każda tkanka ciała posiada własny dzienny rytm, który w przypadku zaburzenia powoduje chaos a praca serca, nerek czy mózgu staje się zaburzona. Badania wykazały, że szkodliwe zmiany dla zdrowia pojawiają się u osób, które przez kilka lat pracują w systemie zmianowym. Uczeni uważają, że zaburzenia wzorców rytmicznych mogą mieć poważne, długoterminowe konsekwencje zdrowotne.

 

 

Źródło: www.pnas.org

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika wyeliminować nocne zmiany!!!

Jeżeli praca w systemie

Jeżeli praca w systemie zmianowym jest tak szkodliwa dla zdrowia, to dlaczego jeszcze ona obowiązuje? Rozumiem, że wszelkie służby ratunkowe, w tym policja itp. muszą być do dyspozycji o każdej porze, ale nocki np. w firmie, która produkuje ramki do obrazów? Pracowałem tam na magazynie; kolega jeździł wózkiem widłowym i wydarzył sie wypadek (na szczęście żyje).  Ale szkody wyrządzone podczas wypadku musiał pokryć z własnej wypłaty. Tak jakby to była jego wina, że jest zmęczony, że jest tylko człowiekiem, który MUSI w nocy spać. A jeśli chodzi o mnie? Zaburzenia rytmu serca. Konieczność wykonania ablacji.

Portret użytkownika MONSTER

To prawda -pracowałem przez 8

To prawda -pracowałem przez 8 lat tylko w nocy. Skończyło się zaburzeniami rytmu serca. Jedynymi zaletami jest to że od tego czasu lepiej widzę w ciemności. Mam też lepszą orientację w terenie podczas niesprzyjających warunków typu mgła, gęsty las, ciemność.

Skomentuj