Powstały potężne sztuczne mięśnie, wykonane z żyłki wędkarskiej

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet Teksasu w Dallas/AAAS
Uczeni z Uniwersytetu Teksasu w Dallas przekonali nas, że sztuczne mięśnie mogą być jednocześnie bardzo silne i wykonane zarazem z dość powszechnego materiału, jakim jest żyłka wędkarska.

 

Sztuczne mięśnie są w stanie podnieść obiekty o masie 100 razy większej niż naturalne mięśnie o tych samych rozmiarach. Ta niesamowita siła została uzyskana poprzez połączenie skręconej i zawiniętej żyłki polimerowej wysokiej jakości oraz nici do szycia a przy zastosowaniu ciepła, można nadać mięśniom energię.

 

Jedna taka żyłka o 10-krotnie większej grubości od ludzkiego włosa, może bez problemu podnieść ciężar 7 kilogramów. Uczeni są w stanie również kontrolować sztuczne mięśnie poprzez temperaturę, wykorzystując np. elektryczność, absorbcję światła lub reakcję chemiczną paliwa.

 

Wynalazek może zostać wykorzystany np. do opracowania lepszych urządzeń medycznych, protez czy silniejszych tkanin. Wspomina się również o humanoidalnych robotach, których sztuczne mięśnie będą funkcjonować tak jak ludzkie z tą różnicą, że będą one znacznie potężniejsze.

 

 

Źródło: http://www.sciencemag.org/content/343/6173/868

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj