Powstała robotyczna dłoń, która gra na keyboardzie

Kategorie: 

Źródło: YouTube/Cambridge University

Naukowcy z Cambridge University opracowali robotyczną rękę, która potrafi zagrać utwór „Jingle Bells” na keyboardzie. W filmie opublikowanym w serwisie YouTube, zespół pokazał niezwykłego robota, który odtwarza proste melodie, nie poruszając palcami, lecz nadgarstkiem. Eksperyment pokazuje, jak trudno jest maszynie odtworzyć skomplikowane ruchy, do których zdolne są ludzkie ręce.

W przeszłości istniało kilka innych prób stworzenia robota, który może grać na keyboardzie. Najnowszy model jest zupełnie inny i wykorzystuje drukowanie 3D do integracji polimerów twardych i miękkich, aby naśladować kości i więzadła prawdziwej ludzkiej ręki.

 

Robotyczna ręka jest przymocowana do standardowego ramienia robota, które steruje jego ruchami. Po podłączeniu do keyboardu, robot może grać różne melodie – rozpoznawalne utwory słynnych kompozytorów po piosenki świąteczne.

Zespół wyjaśnił, że celem projektu było zrozumienie procesów ruchu ludzkiego ciała, które mogą być naśladowane przez roboty. Naukowcy mają nadzieję, że pomimo ograniczeń, ich badania mogą pomóc w ulepszeniu projektów protez lub usprawnić automatyzację procesów produkcyjnych. Szczegóły dotyczące projektu zostały opublikowane w czasopiśmie Science Robotics.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj