Powstał robot który uczy się gotować, korzystając z YouTube

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Jesteśmy coraz bliżej czasów, w których każde proste czynności, takie jak zmywanie naczyń, sprzątanie bądź gotowanie, będą mogły wykonywać roboty domowe. Uczeni zaprezentowali właśnie taką maszynę, która uczy się gotować oglądając jedynie filmy w serwisie YouTube.

 

Robot ten posiada sztuczną inteligencję, tzw. deep learning, która pozwala mu zdobywać informacje i uczyć się na różne sposoby. Uczeni z University of Maryland i z australijskiego ośrodka NICTA wybrali serwis YouTube jako źródło wiedzy robota i opracowali specjalny algorytm, dzięki któremu maszyna potrafi "zrozumieć" jak posługiwać się urządzeniami w kuchni, wzorując się na nagraniach z internetu.

 

Naukowcy wybrali 88 filmów przedstawiających ludzi, którzy gotują różne potrawy i zaimplementowali dane do "mózgu" robota. Ten natomiast nauczył się jak należy trzymać poszczególne przedmioty, potrafił zidentyfikować przedstawiony na filmie obiekt i wiedział jakie ruchy należy wykonać przy użyciu konkretnych przedmiotów.

 

Twórcy nowego systemu uważają, że udało się dokonać znacznego postępu w tworzeniu odpowiednich warunków do nauki dla robotów. Uczeni mają również nadzieję, że maszyny będą mogły w przyszłości korzystać z filmów w sieci do nauki wielu różnych czyności, związanych nie tylko z gotowaniem.

 

 

Źródło: http://www.iflscience.com/technology/robot-learns-cook-watching-youtube-videos

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Zbych

Witam. Na tym etapie jeszce

Witam. Na tym etapie jeszce nie ma zagrożenia dla pracy ludzi. Ale za tak ok 15 do 20 lat to beda realnie zastepowac ludzką siłę robocza, co spowoduje ogromne bezrobocie ktorym sie nikt z rzadzacych oraz  przedsiebiorcow nie przejmie. Skutowac to bedzie niepokojem społecznym, demonstracjami a nastepnie wojną. A natomiast za 50 lat beda u władzy roboty i tak oto sie skonczy era ludzkosci jako lidera na szczycie hierarchi. Naukowcy zwykle zapominają ze kazy wynalazek tak jai i kij ma dwa konce. Kijem mozna sie podeprzec jak równiez oberwać. Ja sie nie martwie bo juz mam swoje lata ale kolejne pokolenia nie ma sie czym cieszyć. Człowiek jest to jedyny gatunek który posiada w sowim stadzie wybryki natury ktore dążą do unicestwienia całego gatunku. Powonien walnoć tak silni rozbłysk ze strony słonca ktory cofnie nas z 200 lat do tylu w rozwoju cywilizacyjnym to jedyny racjonalny hamulec dla glupcow ktorzy sie mienią ze naukowcami.

Portret użytkownika Deus

Ale to oznacza, że ten robot

Ale to oznacza, że ten robot będzie się także uczył na podstawie obserwacji realnie pracujących ludzi (nie na filmie). No i w takim wypadku zależy już tylko od człowieka co mu pokaże. Obawiam się, że znadją się takie trolle, które nauczą robota głupich a nawet niebezpiecznych dla innych ludzi czynności. Podobnie z youtubem, większość filmów ukazuje bardzo głupią aktywność ludzi. 
Trzeba bardzo uważać czego nauczy się taki robot...
 

Skomentuj