Powstał program do przewidywania skłonności samobójczych wśród żołnierzy

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Naukowcy zaprojektowali nowy program komputerowy, dzięki któremu będzie można przewidzieć które osoby w wojsku są narażone na popełnienie samobójstwa. Koncepcja jest jednak kontrowersyjna, ponieważ program nie był jeszcze testowany ani oceniony przez ekspertów, istnieją obawy co do jego skuteczności oraz czy nie doprowadzi do efektów niepożądanych.

 

Według danych, ilość popełnionych samobójstw w amerykańskiej armii potroiła się w latach 2004-2012. Naukowiec David Rudd zajmujący się tą tematyką wyjaśnia, że w ostatniej dekadzie tak na prawdę nie byli w stanie powstrzymać tego przybierającego na sile zjawiska. Program komputerowy powstał dzięki uczonym między innymi z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (NIHM), którzy wykorzystali czynniki ryzyka do stworzenia podgrup przeznaczonych do specjalnej opieki.

 

Naukowcy podali pewien przykład: zakładając, że wśród 16% żołnierzy, którzy byli poddawani leczeniu ze względu na problemy psychiczne, prawie połowa popełniła samobójstwo, badacze uwzględnili 0.8% osób najbardziej zagrożonych popełnieniem samobójstwa. Ich nazwiska są udostępniane dla dowódców kompanii, którzy następnie informują odpowiednich lekarzy o zagrożeniu.

 

Pomysł sam w sobie jest kontrowersyjny, dlatego krytycy uważają, że należy najpierw przeprowadzić stosowne, kilkuletnie badania. Jednak John Campbell, zastępca szefa sztabu oraz drugi najwyższy rangą oficer uznał iż jeśli ma to pomóc, to należy tego po prostu spróbować.

 

 

Źródło: http://www.usatoday.com/story/news/nation/2013/10/05/army-suicides-predicting-risk-scientists/2793053/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj