Powstał pierwszy trójwymiarowy kamuflaż akustyczny

Kategorie: 

Źródło: Duke University
Inżynierowie z Uniwersytetu Duke'a, znajdującego się w Karolinie Północnej, zademonstrowali pierwszy na świecie trójwymiarowy płaszcz akustyczny, który potrafi zamaskować obiekty. Urządzenie to przekierowuje fale dźwiękowe tak, aby dany obiekt nie został wykryty przez sonary.

 

Twórcy tego trójwymiarowego kamuflażu tłumaczą, że urządzenie to potrafi ukryć obiekt bez względu na to z której strony pochodzi dźwięk oraz gdzie znajduje się obserwator. Steven Cummer, profesor inżynierii elektrycznej i informatyki na Uniwersyecie Duke'a powiedział, że przy zastosowaniu tego płaszcza, fale dźwiękowe zachowują się tak, jakby żaden obiekt nie znajdował się na ich drodze.

 

Do opracowania tego wynalazku wykorzystano warstwy plastikowych płyt, na których znajdują się odpowiednio rozmieszczone otwory. Płyty te, które zostały wydrukowane w drukarce 3D, nałożono na siebie w ten sposób, aby kamuflaż przyjął kształt piramidy. Dzięki zastosowanej geometrii i utworzeniu niewielkich otworów, trójwymiarowy płaszcz akustyczny oddziałowuje na fale dźwiękowe i przekierowuje ich trajektorię tak jakby w rzeczywistości nie było tam żadnego obiektu.

 

Uczeni zapewniają, że choć budowa tego kamuflażu i jego zaprojektowanie wygląda na banalnie proste, musieli oni spędzić sporo czasu na badaniach i obliczeniach, dotyczących interakcji fal dźwiękowych z tym urządzeniem. Konieczne było również przeprowadzenie testów, które ostatecznie wykazały skuteczność pierwszego na świecie kamuflażu akustycznego.

 

 

Źródło: http://www.pratt.duke.edu/news/acoustic-cloaking-device-hides-objects-sound

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj