Powstaje nowa dyscyplina sportowa - wyścigi mechów

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Roboty pojawiają się wszędzie i mają coraz większy udział w sporcie. W zeszłym roku odbył się pierwszy w historii pojedynek wielkich załogowych maszyn. Wydarzenie to mogło być inspiracją dla powstania kolejnych dyscyplin, w których główną rolę odgrywają roboty.

 

Tak jak przewidywaliśmy, zawody mechów zyskują na popularności. Firma Furrion ogłosiła powstanie nowej formy rywalizacji sportowej. Na targach elektroniki konsumenckiej Consumer Electronics Show w Las Vegas (CES 2018) zademonstrowała nietypową konstrukcję - jest to wielki i masywny egzoszkielet, który mógłby brać udział w wyścigach.

 

Załogowy robot o nazwie Prosthesis przypomina mamuta. Posiada cztery kończyny i rozwija prędkość maksymalną 33 km/h. Ma 4,5 metra wysokości i waży ponad 3600 kilogramów. Zasilany jest baterią, która pozwala na godzinę pracy. Prawdopodobnie jest to pierwsza tego typu maszyna przeznaczona do wyścigów.

Firma Furrion ogłosiła również powstanie ligi wyścigowej X1 Mech Racing League. Pytanie oczywiście brzmi czy ktoś zechce zbudować sobie podobną maszynę, aby wziąć udział w rywalizacji. Weźmy również pod uwagę, że roboty takich rozmiarów nie będą tak szybkie, jakbyśmy sobie to wyobrażali. Za przykład niech służy pierwsza walka mechów, która w rzeczywistości toczyła się na przestrzeni kilku tygodni, a organizatorzy tego wydarzenia zmieścili wszystko w krótkim 26-minutowym filmie. Walczące między sobą wielkie roboty były dosyć powolne, bitwa nie była spontaniczna i nie znalazła zbyt dużego zainteresowania.

 

Trudno powiedzieć jak wyglądałby pierwszy wyścig kilkutonowych maszyn i czy warto w ogóle takie coś organizować. Zdecydowanie większą popularność mają wyścigi dronów, które odbywają się w wielu krajach świata, również w Polsce.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj