Potężny radioteleskop MeerKAT odkrył 1300 nowych galaktyk

Kategorie: 

Źródło: Mike Peel/CC-BY-SA-4.0

Radioteleskop MeerKAT działa obecnie przy zaledwie jednej czwartej potencjału, ale już udało się ujawnić 1300 galaktyk w małym zakątku Wszechświata, w którym dotychczas znanych było tylko 70.

 

Obecnie zostało formalnie zatwierdzonych 16 z 32 talerzy niesamowitego radioteleskopu, który znajduje się w Republice Południowej Afryki. Reszta zostanie zintegrowana w przyszłym roku w międzynarodowym Square Kilometre Array – sieci radioteleskopów SKA – która będzie miała zdumiewającą liczbę 3000 talerzy rozmieszczonych na powierzchni kilometra kwadratowego w kilku krajach.

Obrazy wytwarzane przez Meerkat są o wiele lepsze niż moglibyśmy się spodziewać. Ten radioteleskop tylko w jednej czwartej swoich pełnych możliwości jest już najlepszym radioteleskopem na półkuli południowej. W szczytowym okresie, będzie on 10000 razy silniejszy niż jakikolwiek inny porównywalny instrument i da nam niespotykany dostęp do informacji na temat wybuchających gwiazd, czarnych dziur, ciemnej energii i początków Wszechświata – powiedział główny naukowiec SKA w RPA, Fernando Camilo.

 

„To pierwszy raz, kiedy afrykańska grupa krajów będzie gospodarzem globalnej infrastruktury naukowej o takim charakterze. Budujemy razem globalną infrastrukturę dla świata" – powiedział minister Nauki i Technologii RPA, Naledi Pandor.

Źródło: SKA Project Development Office and Swinburne Astronomy Productions/CC BY-SA 3.0

Naukowcy z 45 różnych krajów wykonali plany wykorzystania Meerkat między 2017 i 2022 r.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika MłotemCzarnąHołotę

Właśnie naraziłeś si.ę

Właśnie naraziłeś si.ę religiantom których najrostomaitsi bogowie w 6 dni Wszechświat byli stworzyli. Przyjmij choć raz świadków JHWH albo gibnij do jakiegoś meczetu, a oni już cię poinstruują "jak to ze lnem było" i kto jest bogiem jedynym-stworzycielem nieba i Ziemi amen....Zyskasz szansę nawrócenia i unikniesz halal skadinąd znanego jako kęsim, kęsim kiedy nastanie Dzień Pański-Armagedon...albo kiedy muzułmanie wezmą Wadzę w JEWropie, co na jedno wychodzi.

Wychodzą Helgi na Prinzplatz bez gaci, nuż je jakiś Maghreb'us weźmie, "ubogaci..."?

Portret użytkownika blabla

Co wg Ciebie znaczy

Co wg Ciebie znaczy zawsze?
Czas bez ruchu nie istnieje. Jeśli kiedyś coś zaczęło się poruszać, to dopiero wtedy powstał czas. Więc zawsze nie istniało. Kiedy wszechświat się ochłodzi i nie będzie ruchu, to również czasu nie będzie

Skomentuj