Posiadacze broni są bardziej rasistowscy, twierdzą badacze

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Jak wynika z artykułu opublikowanego w PLOS One, Amerykanie którzy posiadają broń lub są przeciwni kontroli broni są "bardziej rasistowscy". Badanie przeprowadzono ze względu na ostatnie wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, w których użyto broni palnej.

 

Naukowcy korzystając z danych z American National Election Study (są to badania dotyczące wyborów w USA) brali pod uwagę czynniki takie jak płeć, wiek, dochody, wykształcenie oraz ideologię polityczną aby przeanalizować związek między rasizmem a posiadaniem broni. Badanie wykazało, że szanse na posiadanie broni palnej w domu wzrosło do 50%, natomiast wspieranie polityki zezwalającej na noszenie ukrytej broni przy sobie wynosi 28%. Wyniki badań sugerują więc, że posiadacze broni bądź osoby, które popierają przepisy zezwalające na noszenie broni przy sobie, są "bardziej rasistowscy".

 

W komunikacie prasowym naukowiec Kerry O'Brien powiedział, że biali Amerykanie w znacznie większym stopniu sprzeciwiają się kontroli broni niż czarni Amerykanie, jednak biali częściej wolą popełnić samobójstwo niż zostać zabici przez inną osobę. Co więcej, poprzednie badania wykazywały, że czarni Amerykanie są częstszymi ofiarami broni palnej niż biali. Kerry O'Brien twierdzi, że jest to pierwsze badanie w tym kierunku, ale potrzebne są większe środki finansowe dla badań empirycznych, dotyczących uprzedzeń rasowych, które mogą wpływać na polityczne decyzje ludzi.

 

 

Źródło: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0077552

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj