Polska pracuje nad koncepcją czołgu nowej generacji z kamuflażem termicznym i radarowym

Kategorie: 

Czołg PL-01 - źródło: Kadr z Youtube
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych (OBRUM) położony w Gliwicach i zajmujący się przemysłem obronnym, rozwija we współpracy z brytyjską firmą BAE Systems koncepcję prototypowego czołgu nowej generacji PL-01. Maszyna jest na tyle zaawansowana, że w przyszłości może być używana nie tylko przez polskie wojska, ale również i zagraniczne.

 

Pierwsza publiczna prezentacja PL-01 miała miejsce we wrześniu w 2013 roku. Projekt zakłada, aby czołg był lekki, niewielkich rozmiarów, bardzo mobilny i służył jako wsparcie dla sił lądowych. Wiadomo również jakie zalety będzie posiadała ta maszyna.

 

Przede wszystkim, czołg PL-01 przeznaczony dla trzyosobowej załogi będzie posiadał działo o kalibrze 105 mm. lub 120 mm., koncentryczny karabin maszynowy 7.62 mm. oraz zdalnie sterowany karabin maszynowy, umieszczony na dachu. Modułowa bezzałogowa wieżyczka będzie korzystać z systemu automatycznego ładowania.

 

Pojazd będzie posiadać systemy aktywnej ochrony oraz pojawi się możliwość obserwacji wszystkiego, co dzieje się wokół. Co najważniejsze, PL-01 będzie posiadał kamuflaż termiczny i radarowy oraz z łatwością będzie mógł dopasować się do otoczenia a nawet oszukać przeciwnika. Poprzez odpowiednie dopasowanie temperatury, maszyna w środku nocy stanie się niewidoczna dla wroga lub może przybrać kształt samochodu czy innego obiektu.

 

Warto wymienić również, że czołg będzie posiadał dodatkowy pancerz modułowy ze wszystkich stron oraz wyrzutnie granatów dymnych, które będą znajdować się w otworach w pojeździe. Natomiast z tyłu maszyny będzie znajdować się dodatkowe wyjście ewakuacyjne.

 

Pierwszy w pełni funkcjonalny prototyp zostanie opracowany w 2016 roku, natomiast jego produkcja prawdopodobnie rozpocznie się pod koniec dekady. Zagraniczne media pozytywnie wyrażają się na temat tego projektu.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Trak

Widzę nową stylistykę (formę)

Widzę nową stylistykę (formę) natomiast koncepcji nie widzę.
Jestem designerem i pracuję nad koncepcją czołgu nowej generacji.
Ujawnić mogę, że to pojazd obsługiwany przez dwie osoby, szybki, zwrotny, mały, niski z modułowym uzbrojeniem, łatwo wymiennym, o zupełnie innej koncepcji pancerza.
Załozenia to podstawa w projektowaniu w przypadku z fotografii były dobre 15 lat temu.
 
 
 

Skomentuj