Polscy naukowcy stworzyli ciecz, która w momencie uderzenia zamienia się w ciało stałe

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Choć prace nad pancerzem, który powstałby dzięki cieczy nienewtonowskiej trwają od ostatnich lat, żaden wynalazek nie miał jeszcze szans aby zaistnieć i wykazać się. Nad taką technologią pracują również Polacy - polski projekt jest w centrum zainteresowania światowych firm.

 

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex stworzyli niezwykłą kamizelkę kuloodporną, która zapewni człowiekowi ochronę dzięki cieczy nienewtonowskiej. Płyn ten, który jest mieszaniną proszku krzemionki i glikolu, posiada niesamowite właściwości. Gdy zechcemy go uderzyć, ciecz natychmiast zamienia się w ciało stałe - cząsteczki zmieniają swoją lepkość i zapierają się o siebie

 

Ciecz nienewtonowska posiada wiele zastosowań a jednym z nich jest właśnie tworzenie kamizelek kuloodpornych, opartych o tę technologię. Jak wyjaśnia dr Marcin Henryk Struszczyk, dyrektor ds. naukowych w Moratex, ich ciecz zgęszczana ścinaniem potrafi jeszcze lepiej absorbować energię uderzenia. W niektórych normach, dopuszczalne ugięcie się osłony wynosi nawet do 4 cm., jednak polskim naukowcom udało się to zredukować do zaledwie 1 cm.

 

Firmy z Europy a nawet z całego świata są bardzo zainteresowane polskim wynalazkiem. Być moze jeszcze w tym roku uda się skomercjalizować projekt. Kamizelki kuloodporne z cieczy nienewtonowskiej mogłyby kiedyś zastąpić kevlar gdyż zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Ziomek

Nic się nie martw. Polski

Nic się nie martw. Polski FISKUS skutecznie utrudni komercjalizacje w PL, następnie prawnie pozbędzie się zespołu badawczego, zamiotą wszytko pod dywan, sprzedadzą to do Niemczech albo USA a następnie będzie importował za 10x większą cenę. Witamy w PO lsce Wyjezdzam NARA
 

Skomentuj