Pole magnetyczne Ziemi wpływa na pozycję psa podczas wypróżniania się

Kategorie: 

Źródło: www.sxc.hu
Właściciele psów zapewne nie raz zastanawiali się dlaczego ich zwierzak tuż przed załatwieniem na podwórku "swoich spraw" krąży w kółko, tak jakby szukał odpowiedniej pozycji. Według badania opublikowanego w czasopiśmie Frontiers in Zoology, psy ustawiają się swoje ciało dostosowując je do... pola magnetycznego Ziemi.

 

Uczeni z czeskiego University of Life Sciences odkryli, że psy o różnych rasach ustawiają swoje ciało w zależności od pola magnetycznego a co ciekawe, nawet najmniejsze wahania mają wpływ na jego pozycję. W trakcie badań obserwowano 70 psów o 37 różnych rasach, które w okresie dwóch lat wypróżniały się prawie dwa tysiące razy. Psy ustawiały swoje ciała wzdłuż osi północ-południe w warunkach stabilnego pola magnetycznego. Gdy jednak dochodziło do wahań, powyższe zachowanie zniknęło i psy załatwiały się tak jak było im wygodnie.

 

Autorzy badania napisali w raporcie, że ustawianie swojej pozycji względem pola magnetycznego Ziemi było widoczne bez względu na porę dnia czy miesiąca. Natomiast w przypadku niesabilnego pola, pozycja psów była bardziej losowa. Uczeni doszli również do wniosku, że psy w godzinach porannych mają tendencję do wypróżniania się ustawiając swoje ciało w kierunku zachodnim a w godzinach popołudniowych - w kierunku wschodnim. Jest to pierwsze tego typu badanie a naukowcy przyznali, że nie rozumieją dlaczego psy się tak zachowują.

 

 

Źródło: http://www.frontiersinzoology.com/content/pdf/1742-9994-10-80.pdf

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj