Pole magnetyczne Ziemi słabnie, a naukowcy nie wiedzą dlaczego

Kategorie: 

Źródło: NASA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaobserwowała zmiany w ziemskim polu magnetycznym. Satelity Swarm zarejestrowały anomalię w polu magnetycznym nad południowym Atlantykiem - między Afryką a Ameryką Południową. W ciągu ostatnich 50 lat ta strefa pola magnetycznego znacząco osłabła.


Pole magnetyczne pomaga chronić Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym i wiatrem słonecznym. Siła i położenie pola magnetycznego może być zmienne, ponieważ warunkuje je przepływ płynnego żelaza w jądrze Ziemi.


Pasy Van Allena są dwoma dużymi pasami pola magnetycznego otaczającymi Ziemię, dzięki którym cząsteczki kosmiczne są trzymane w pewnej odległości od naszej planety. W ostatnich dziesięcioleciach naukowcy zauważyli zjawisko, które nazwali Anomalią Południowoatlantycką - miejscem osłabienia ziemskiego pola magnetycznego, które powoduje, że pas promieniowania Van Allena zbliża się na zaledwie 200 kilometrów do powierzchni Ziemi.

 

Jak pokazują ostatnie dane z ESA, anomalia południowoatlantycka również słabnie. Od lat 70. XX wieku powierzchnia anomalii zmalała z około 24 tys. nanotlasów do 22 tys. nanotesli (jednostka indukcji magnetycznej równa 1 miliardowej tesli). W ciągu ostatnich pięciu lat to miejsce rozdzieliło się na dwie oddzielne plamy w obrębie Atlantyku.


Niektórzy spekulują, że może to sugerować zbliżające się przebiegunowanie Ziemi. Zdarzenie to ma miejsce raz na kilkaset tysięcy lat i powoduje, że bieguny magnetyczne Ziemi ulegają odwróceniu.


Badacze z Europejskiej Agencji Kosmicznej planują monitorować postępujące zjawisko. Nie wiadomo jednak w jakim stopniu kolejne anomalie mogą wpłynąć na bieguny magnetyczne Ziemi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"W ciągu ostatnich 50 lat

"W ciągu ostatnich 50 lat  strefa pola magnetycznego znacząco osłabła"? Od 1970 r (o roku ów..) wzrosły też drastycznie, temperatura i stężenie CO2 (w atmosferze). Wzrosła również ilość tego gazu  - w głowach naukowców, skoro nie potrafią połączyć (tych trzech elementów). tylko (wbrew brzytwie Okhana) - winą, za sytucję - obarczają ludzkość. Może lepiej (z wnioskami) - poczekać i nie walczyć z wiatrakami (oraz panelami)

Skomentuj