Pod Oceanem Spokojnym w pobliżu Alaski istnieje gigantyczny nieznany superwulkan

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Geolodzy zasugerowali, że część małych wysp archipelagu aleuckiego i sześć dużych wulkanów znajdujących się na ich terytorium może w rzeczywistości być częścią tego samego gigantycznego superwulkanu. Naukowcy mówili o tym badaniu na konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU).

 

Łuk archipelagu Aleutów, położony u zachodnich wybrzeży Alaski, jest jednym z najbardziej aktywnych regionów wulkanicznych na Ziemi. Według naukowców znajduje się tam ponad 70 aktywnych wulkanów, rozciągniętych w linii około 2,5 tysiąca km. Jednym z najbardziej niepokojących jest wulkan Cleveland, który stał się bardziej aktywny w ostatnich latach. W ciągu ostatnich dwóch stuleci obserwacji wybuchał aż 22 razy, a ostatnie 8 razy w latach 2009-2017. Przebudzenie tego wulkanu zmusiło geologów i sejsmologów do aktywnego badania tej części łuku aleuckiego wyspy, na której się on znajduje.

 

Te obserwacje doprowadziły do ​​nieoczekiwanego odkrycia. Naukowcy sugerują, że Cleveland i pięć innych wulkanów - Carlisle, Herbert, Cagamil, Tana i Uliaga - to części gigantycznego superwulkanu ukrytego pod wodami Oceanu Spokojnego. Wszystkie z nich znajdują się na terenie tzw. Wysp Czterech Gór - niewielkiej grupy wysp we wschodniej części grzbietu Aleuckiego, które rozciągają się w łańcuchu na 130 km. Według geologów pod tymi wyspami znajduje się kaldera - prawdziwe ujście superwulkanu, którego wielkość jest porównywalna z superwulkanem Yellowstone.

Świadczą o tym pewne cechy struktury wnętrza Wysp Czterech Gór, a także podobny skład magmy tych wulkanów. Jednak naukowcy nie są jeszcze całkowicie pewni, czy to koniecznie wskazuje na istnienie kaldery. Jednak na podstawie obecnego poziomu wiedzy oceniają, że prawdopodobieństwo istnienia tam tego nieznanego superwulkanu jest dość wysokie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj