Pobieranie DNA z powietrza może pomóc w identyfikacji i ratowaniu zagrożonych gatunków

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Powietrze w ogrodach zoologicznych zawiera DNA żyjących tam zwierząt. Dwa zespoły badawcze dowiodły, że pobierając próbki powietrza z ogrodów zoologicznych, można pobrać odpowiednią ilość DNA do identyfikacji zwierząt. To odkrycie może być cenne w śledzeniu i kontrolowaniu bioróżnorodności.

 

Naukowcy mieli kilka sposobów na śledzenie zwierząt lądowych. Można to zrobić bezpośrednio za pomocą kamery lub osobistej obserwacji, albo pośrednio, czyli badając, co pozostawiają zwierzęta, na przykład odciski łap. Wadą tych metod jest wymóg fizycznej obecności zwierzęcia. Wiele gatunków jest trudnych do zauważenia przy bezpośredniej obserwacji, zwłaszcza jeśli żyją w trudno dostępnych obszarach. Nowe badania ujawniają nowe możliwości.

 

„Przechwytywanie DNA kręgowców z powietrza pozwala nam wykryć nawet zwierzęta, których nie możemy zobaczyć” – mówi badaczka Christine Bohmann, kierownik zespołu z Uniwersytetu w Kopenhadze.

 

Naukowcy opierają się na wcześniejszych pracach monitorujących dziką przyrodę, zbierając inne rodzaje próbek zawierających DNA, które są przenoszone przez zwierzęta. Nazywa się to „ekologicznym DNA” lub Edna. Naukowcy użyli wentylatora podobnego do tego używanego do chłodzenia komputera i dołączyli do niego filtr, aby zebrać eDNA z powietrza w ogrodach zoologicznych. Próbki pobrano z różnych części ogrodów zoologicznych, w tym z wybiegów zamkniętych i tych na świeżym powietrzu.

 

Zainstalowany wentylator zasysał powietrze materiałem genetycznym z różnych źródeł, m.in. śliny, sierści, kału. Po przefiltrowaniu powietrza z filtra wyekstrahowano DNA, a naukowcy wykorzystali amplifikację PCR do wykonania wielu kopii DNA zwierzęcia. Po zsekwencjonowaniu DNA przetworzyli miliony sekwencji i ostatecznie porównali je z bazą danych DNA w celu zidentyfikowania gatunku zwierząt.

 

 

Dwa zespoły badawcze były w stanie zidentyfikować dużą liczbę gatunków zwierząt na podstawie ich DNA. Na przykład zespół z Queen Mary University of London odkrył DNA 25 gatunków ssaków i ptaków oraz DNA jeża euroazjatyckiego, który w Wielkiej Brytanii jest zagrożony wyginięciem. Zespół z Uniwersytetu w Kopenhadze odkrył 49 gatunków kręgowców innych niż człowiek, w tym ssaki, ptaki, gady, płazy i ryby. W tym samym czasie zidentyfikowano niektóre gatunki ryb, które były wykorzystywane jako pokarm dla innych zwierząt w zoo. Oba zespoły zapewniły, że próbki DNA nie zostały skażone. Tak więc DNA pobrane z powietrza może służyć do wykrywania wielu gatunków zwierząt. Badania przeprowadzone przez dwie grupy naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Current Biology.  

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj