Po raz drugi odkryto nietypowe szybkie rozbłyski radiowe, które mogą być śladami obcej technologii

Kategorie: 

Źródło: Internet

Z pomocą kanadyjskiego radioteleskopu CHIME udało się wykryć powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe. Naukowcy dopiero drugi raz zdołali namierzyć tajemniczą, powtarzającą się emisję. Jej źródło pozostaje oczywiście nieznane.

 

FRB to potężne źródła promieniowania radiowego, które trwają zaledwie milisekundy. Powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe zostały odkryte na przestrzeni kilku tygodni w 2018 roku. Emisja ta otrzymała nazwę FRB 180814.J0422+73. Oprócz tego, radioteleskop CHIME wykrył jeszcze 12 pojedynczych szybkich rozbłysków radiowych.

 

Powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe, jak sama nazwa sugeruje, to seria sygnałów, pochodzących od jednego źródła. Jest to dopiero drugie takie zjawisko, które udało się nam zarejestrować. Poprzedni powtarzający się sygnał, FRB 121102, odkryto w 2016 roku i pochodził on z galaktyki oddalonej o około 2,5 miliarda lat świetlnych.

Źródło: CHIME

Pierwszy rozbłysk z najnowszej emisji FRB 180814.J0422+73 został odkryty 14 sierpnia. W ciągu dwóch miesięcy zarejestrowano kolejne cztery szybkie rozbłyski radiowe. Naukowcy doszli do wniosku, że wszystkie te emisje pochodzą z jednego źródła – konkretniej z galaktyki oddalonej o około 1,6 miliarda lat świetlnych.

 

Dotychczas odkryliśmy tylko dwa powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe i wiemy o nich tylko tyle, że obie emisje są do siebie bardzo podobne. Jak wskazują naukowcy, im więcej odkrywamy szybkich rozbłysków radiowych, tym więcej powstaje teorii opisujących ich pochodzenie.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"galaktyki oddalonej o około

"galaktyki oddalonej o około 1,6 miliarda lat świetlnych."? A jakaż to cywilizacja skłonna jest marnować, tak ogromne ilości energii? O czymś takim czytałem w książce "Koniec Wieczności", Asimova - ale tam szło o podróże w czasie

Portret użytkownika Radek

Skłaniam się ku tej teorii ..

Skłaniam się ku tej teorii ..., jest jeszcze opcja podrózy z prędkością nadświetlną , - teleportacja. Wielkość energii potrzebnej do takiej podrózy nie powinna być zbyt wielka, to może być podróż w nadprzestrzeni międzywymiarowej, gdzie czas, prędkość i odległośc to pojęcia względne.

Skomentuj