Po ponad 100 latach udało się ponownie odkryć zapomniany region w ludzkim mózgu

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
W 2012 roku badacze odkryli w ludzkim mózgu tajemniczą strukturę, która nie została opisana w żadnym nowoczesnym podręczniku ani encyklopedii. Jak się potem okazało, informacja na ten temat pojawiła się w XIX-wiecznym atlasie, napisanym przez neurologa Carla Wernicke'a.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie mieli wrażenie jakby odkryli zupełnie nowy region, którego nikt dotychczas nie zidentyfikował. Mowa jest o tzw. pionowym pęczku potylicznym. Region ten odgrywa ważną rolę w wielu procesach związanych z postrzeganiem i odpowiedzialny jest za koordynację oraz skupianie uwagi.

 

Tak więc region ten występował na wszystkich zdjęciach mózgu, wykonanych metodą rezonansu magnetycznego. Z czasem okazało się iż tajemnicza struktura została już opisana przez znanego w przeszłości neurologa, Carla Wernicke'a, który opisał pionowy pęczek potyliczny w swoim atlasie w 1881 roku. Odkrycia tego dokonał poprzez badania mózgu u małp.

 

Naukowcy postanowili zbadać dlaczego struktura ta odeszła w zapomnienie. Jak wykazało ich śledztwo, ponad 100 lat temu miał miejsce spór pomiędzy Carlem Wernickem a jego słynnym nauczycielem, Theodorem Meynertem, który zajmował się neuroanatomią.

 

Wernicke postulował że omawiana struktura jest ułożona pionowo, z czym nie zgadzał się jego nauczyciel. Meynert miał inne założenia na temat organizacji ludzkiego mózgu i w swoich badaniach pisał o regionie ułożonym poziomo. Ponadto, omawiana struktura występowała w XIX-wiecznych atlasach pod wieloma różnymi nazwami.

 

Uczeni z Uniwersytetu w Waszyngtonie na nowo odkryli pionowy pęczek potyliczny a informacja o nim prawdopodobnie pojawi się w przyszłych atlasach mózgu. Ponowne odkrycie tego regionu zostało opisane na łamach czasopisma naukowego Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

 

 

Na podstawie: http://www.livescience.com/48784-brain-pathway-rediscovered.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj