Pirometry – czym są i do czego służą?

Kategorie: 

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:1024_Pyrometer-8445.jpg

Pirometr jest to urządzenie, które służy do bezdotykowego pomiaru temperatury różnego rodzaju obiektów. Pomiar możliwy jest na podstawieemitowanego przez obiekt promieniowania cieplnego. Pirometry przemysłowe wykorzystywane są w wielu branżach takich jak branża motoryzacyjna, spożywcza czy medyczna.

Pirometr – zasada działania

Pirometry działają na bazie detektorów termicznych oraz fotoelektrycznych. Niektóre nowoczesne urządzenia dodatkowo wyposażone są w wyjście USB. Pomiar za pomocą pirometru odbywa się na zasadzie pomiaru natężenia promieniowania podczerwonego emitowanego przez badany obiekt. Zaprojektowany algorytm przelicza poziom promieniowania na temperaturę, po czym informacja ta wyświetlana jest na wyświetlaczu urządzenia. Pirometry mogą badać bardzo wysokie temperatury sięgające nawet 400 stopni Celsjusza, ale również temperatury minusowe do -50 stopni Celsjusza.

Pirometr – do czego służy?

Jak już wspominano, pirometry przemysłowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Przykładowo w przemyśle spożywczym za pomocą pirometrów badana jest faktyczna temperatura panująca w zamrażalkach oraz chłodniach. Z kolei w branży klimatyzacyjnej pirometry stacjonarne wykorzystywane są do kontrolowania działania systemów klimatyzacji. W przemyśle maszynowym, a także motoryzacyjnym pirometry wykorzystuje się do pomiaru temperatury maszyn oraz urządzeń elektronicznych, natomiast w budownictwie pirometry pomagają wykrywać prądy cieplne, ale tez wilgotne miejsca czy przeciągi. Pirometry często wykorzystywane są przez straż pożarną, pomagają one wykrywać źródła ciepła za ścianą. Pirometry, jako mierniki temperatury są też powszechnie stosowane do pomiaru temperatury ciała człowieka, jednak pirometry przemysłowe przeznaczone są w szczególności do badania temperatury obiektów trudno dostępnych lub niebezpiecznych w dotyku.

Czym kierować się przy wyborze pirometru?

Na rynku dostępnych jest wielu producentów oferujących różne modele pirometrów przemysłowych. Aby wybrać urządzenie, które spełni nasze oczekiwania, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • zakres temperatur
  • dokładność wyniku
  • rozdzielczość wskazania
  • rozdzielczość optyczna

W zależności od branży oraz przeznaczenia pirometru mogą być istotne nieco inne parametry, dlatego zawsze należy wybierać urządzenie, którego parametry techniczne będą najlepiej dopasowane do planowanych prac.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Tak działały stare pirometry,

Tak działały stare pirometry, w których trzeba było ustawiać emisyjność powierzchni (mierzonego materiału). Współczesne, mierzą natężenie promieniowania dla dwóch częstości widma i oznaczają iloraz (emisyjność jest eliminowana)

Skomentuj