Pierwsze na świecie działo laserowe gotowe do użycia

Kategorie: 

Źródło: US Navy

Marynarka wojenna USA potwierdziła, że jej działo laserowe jest gotowe do użycia w warunkach bojowych. LaWS (Laser Weapons System) jest tanią alternatywą dla drogich rakiet i posiada wiele istotnych korzyści.

 

Nowa broń przeszła ostatnio przez kolejne testy, które potwierdziły jej skuteczność w niszczeniu celów. System laserowy posiada zasięg kilku kilometrów, dlatego nie nadaje się raczej do działań ofensywnych, choć LaWS jest bardzo dyskretną bronią. Technologia posiada przede wszystkim zastosowanie obronne - może niszczyć nadlatujące drony bojowe, rakiety lub moździerze. Z pomocą tej broni można natychmiast unieszkodliwić statki lub okręty niszcząc ich silniki.

 

Amerykańscy wojskowi porównują LaWS do wskaźników laserowych - te dwa urządzenia funkcjonują na podobnej zasadzie, lecz mają zupełnie inne zastosowania. Do obsługi działa laserowego potrzeba trzech osób oraz zasilania.

 

System LaWS jest wart 40 milionów dolarów a jeden strzał z tej broni kosztuje dolara. Niski koszt użycia to czynnik, który najprawdopodobniej zadecydował o wykorzystaniu broni laserowej jako systemu obronnego. Do tego dochodzi również skuteczność w niszczeniu celów, dyskrecja oraz niezwykła precyzja. LaWS jest obecnie zamontowany na pokładzie okrętu desantowego USS Ponce, który operuje w Zatoce Perskiej. Tymczasem marynarka wojenna opracowuje już działo laserowe drugiej generacji a cele tego projektu pozostają tajne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj