Pierwsze latające dinozaury okazały się ewolucyjną porażką

Kategorie: 

Źródło: SciNews

Pierwsze dinozaury, które wzbiły się w powietrze, były nieudanym eksperymentem ewolucyjnym. Do takiego wniosku doszli badacze z Mount Marty University, w amerykańskim stanie Dakota Południowa.

 

Badanie naukowe pt. "Aerodynamics Show Membrane-Winged Theropods Were a Poor Gliding Dead-end" opowiada o wynikach analiz przeprowadzanych na skamieniałości osobliwego gatunku latających dinozaurów odkrytej w 2019 roku. Został on nazwany Ambopteryx longibrachium i zdaniem naukowców, jest to ciekawy przykład ślepego zaułka w procesie ewolucyjnym.

 

Zespół, przeprowadził szczegółowe badanie zdolności latania tych zwierząt, które ujawniły więcej szczegółów na temat ich tkanek miękkich. Wciąż nie jest jasne, jaki kształt miały ich skrzydła, więc zespół przyjrzał się kilku potencjalnym wersjom. Jedną z możliwości jest to, że miały one skrzydła przypominające te należące do nietoperzy. Ewentualnie mogły one również przypominać nieco ptaki.

Najprawdopodobniej było to coś pomiędzy nimi. Naukowcy uważają, że zarówno Ambopteryx jak i odkryty w 2015 roku pokrewny im gatunek Yi qi nie były w stanie latać przy wykorzystaniu własnych skrzydeł, ani nawet szybować tak dobrze jak dzisiejsze zwierzęta. Zdaniem zespołu, oznacza to iż były to zwierzęta zamieszkujące drzewa, które szybowały na niewielkie odległości.


Podczas gdy ewoluowały one przed 160 milionami lat, niebo było domeną pterozaurów. Dopiero kilka milionów lat później pojawiły się również prymitywne odmiany ptaków. Oznaczało to, że dinozaury z błoniastymi skrzydłami nie były w stanie konkurować z ptakami o identycznym rozmiarze. Z podobnych względów, nie mogły one również konkurować z o wiele większymi pterozaurami.

 

Nietoperze to jedyny rodzaj zwierząt z błoniastymi skrzydłami, który okazał się skutecznym projektem ewolucji. Jednak do pojawienia się pierwszych nietoperzy doszło dopiero 50 milionów lat temu. Jedyny powód, dla którego były one w stanie konkurować z ptakami to ich nocny tryb życia, co nadało im zupełnie nową niszę.
 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Pięknie, tylko (o ile mi

Pięknie, tylko (o ile mi wiadomo, na skutek ewolucji) - potomkom dinozaurów, wyrosły pióra i droga się wyprostowała. "Ślepy zaułek", to naturalny proces ewolucji - po zmianie warunków, (takie gatunki) wymierają. Dzisiaj podobnie

Skomentuj