Pierwsza na świecie szczepionka przeciwko malarii zostanie wprowadzona w 2018 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Tropilalna choroba, przenosząca się na ludzi przez komary występujące w Afryce już wkrótce może odejść w zapomnienie dzięki szczepionce, która zostanie wprowadzona w ramach testu do Kenii, Ghany i Malawi - jednych z afrykańskich krajów dotkniętych chorobą.

 

Szczepionka o nazwie RTS,S była już testowana na ponad 15 000 afrykańskich dzieciach. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że zastrzyk pozwoli uratować dziesiątki tysięcy ludzi. Obecnie na świecie nawet miliard ludzi jest zagrożonych zakażeniem się malarią. Pomimo dużego postępu, co roku dochodzi do zakażenia 212 milionów ludzi, a 429 000 ludzi umiera skutkami wywołanymi przez malarię (np. uszkodzenie wątroby i nerek). 

Antidotum zostało wynalezione w ściśle kontrolowanych i dobrze finansowanych badaniach klinicznych i nie jest jeszcze pewne, czy szczepionka poradzi sobie w "prawdziwym świecie", gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest ograniczony. Z tego powodu zdecydowano się na wprowadzenie jej w 2018r. w ramach testu na razie tylko do trzech krajów, które toczą walkę z malarią uczestnicząc w wielu programach przeciwko niej (włączając w to użycie moskitierek - zasłonę dookoła łóżka, stanowiącą barierę dla komarów). Jeśli test się powiedzie, szczepionka będzie rozprzestrzeniana dalej, by raz na zawsze pokonać chorobę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj