Picie wódki zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Wódka, która od wielu lat uznawana jest za część kultury rosyjskiej, została uznana za główną przyczynę wysokiego ryzyka przedwczesnej śmierci. Badania w tym temacie zostały opublikowane w The Lancet.

 

W latach 1999-2008 objęto badaniem w sumie 151 tysięcy dorosłych Rosjan w wieku 35-74 lat. Spośród nich w trakcie tego okresu zmarło 8 tysięcy osób. Uczeni porównali ich nawyki do picia alkoholu do śmiertelności oraz podzielili ich na dwie grupy wiekowe. W pierwszej znalazły się osoby w wieku 35-54 lat, w drugiej natomiast w wieku 55-74 lat.

 

Naukowcy ustalili ryzyko przedwczesnej śmierci dla obu grup w zależności od ilości spożytego alkoholu w ciągu jednego tygodnia. W przypadku pierwszej grupy ryzyko to jest zwiększone o 16% u osób, które piły mniej niż litr wódki tygodniowo; 20% w przypadku picia 1-2 litrów wódki oraz 35% dla osób pijących co najmniej 3 litry tego alkoholu.

 

W przypadku drugiej kategorii wiekowej, wyliczono zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci o 50% u osób, które piły mniej niż litr wódki tygodniowo; 54% w przypadku picia 1-2 litrów wódki oraz aż 64% dla osób, które piły co najmniej 3 litry wódki tygodniowo.

 

Badacze informują również, że 25% mężczyzn w Rosji umiera zanim osiąga wiek 55 lat a większość tego typu przypadków spowodowanych jest alkoholem, który prowadzi do choroby wątroby lub zatrucia. Również wiele z nich ginie w wypadkach samochodowych i w bójkach. Szacowana średnia ilość życia przeciętnego rosyjskiego mężczyzny wynosi 64 lata.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj