Państwo kosmiczne Asgardia posiada pierwszego satelitę na orbicie

Kategorie: 

Źródło: NASA

W niedzielę z ośrodka badawczego Wallops Flight Facility agencji NASA odpalono rakietę nośną Antares, która wyniosła na orbitę statek kosmiczny Cygnus. Na jego pokładzie znajduje się zaopatrzenie i sprzęt dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także kilkanaście nanosatelitów. Jeden z nich jest własnością pierwszego państwa kosmicznego Asgardia.

 

Start rakiety planowany był na sobotę, lecz w ostatniej chwili został przełożony ze względu na samolot, który niespodziewanie pojawił się w pobliżu kosmodromu. Mimo opóźnienia, należąca do prywatnej firmy Orbital ATK rakieta nośna Antares poprawnie wystartowała, aby wynieść statek kosmiczny Cygnus.

Zaopatrzenie dotrze na stację ISS we wtorek. Astronauci otrzymają żywność oraz sprzęt i materiały przeznaczone dla eksperymentów naukowych. Następnie w grudniu statek Cygnus odłączy się od ISS, a zanim spłonie w ziemskiej atmosferze dostarczy kilkanaście nanosatelitów na orbitę. Wśród nich znajduje się satelita Asgardia-1, który zawiera dane osobowe wszystkich obywateli stosunkowo nowego państwa pod nazwą Asgardia.

Źródło: Asgardia

Założycielem Asgardii jest rosyjski naukowiec i biznesmen Igor Ashurbeyli. Dostarczenie satelity na orbitę to dopiero pierwszy krok ku fizycznej realizacji wielkiego projektu pierwszego w historii ludzkości państwa kosmicznego. Asgardia istnieje od 13 miesięcy, lecz nie została jeszcze uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Posiada jednak setki tysięcy obywateli i ostatecznie ma funkcjonować tak jak każde inne państwo na Ziemi - tzn. ma posiadać własny rząd, walutę Solar, gospodarkę i relacje z innymi krajami. Pomysłodawcy zakładają, że w przyszłości uda się zbudować wielkie kosmiczne miasto na orbicie okołoziemskiej, w którym będzie można zamieszkać na stałe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj