Państwo kosmiczne Asgardia posiada już własny parlament, hymn i flagę

Kategorie: 

Źródło: Asgardia

Asgardia to bardzo specyficzny kraj, choć trudno to coś określać mianem państwa. Ten dziwny twór posiada ponad 250 tysięcy obywateli, własną konstytucję, a nawet symbole narodowe, takie jak flaga i hymn. Rzecz w tym, że Asgardia znajduje się w kosmosie, a jej mieszkańcy żyją rozproszeni po całej Ziemi.

 

Asgardia jest państwem kosmicznym, które ustanowił miliarder Igor Ashurbeyli, rosyjski naukowiec i inżynier oraz przewodniczący instytutu Aerospace International Research Center (AIRC). Asgardia nie posiada własnego terytorium na Ziemi i teoretycznie znajduje się na orbicie. W chwili obecnej, w jej skład wchodzi tylko jeden satelita, którego wyniesiono w listopadzie zeszłego roku.

 

Ashurbeyli jest głową tego wciąż nieuznawanego tworu i chce, aby Organizacja Narodów Zjednoczonych nadała mu oficjalny status państwa. Od momentu powstania, czyli od października 2016 roku, poczyniła znaczące postępy – posiada własną populację, rząd, ambasady, flagę i hymn. Jednak to wciąż za mało.

 

Największym problemem, z jakim zmaga się to kosmiczne państwo, jest brak własnego terytorium. Satelita Asgardia-1 o wielkości bochenka chleba nie pomieści swoich obywateli, choć na jego pokładzie umieszczono dane Asgardczyków. W tej kwestii, prawo międzynarodowe nie mówi jednoznacznie, czy Asgardia mogłaby zostać uznana jako państwo nawet, gdyby przeniesiono całą jej populację na orbitę.

Kolejna sprawa dotyczy rządu, który został wybrany na drodze wyborów. Władze Asgardii powinny móc sprawować kontrolę nad swoim terytorium i populacją. Faktem jest, że rząd kontroluje satelitę Asgardia-1, ale nie można tego powiedzieć o społeczeństwie.

 

Ostatnia kwestia obejmuje relacje międzynarodowe. Asgardia oficjalnie nie posiada statusu państwa i choć próbowała już nawiązać relacje dyplomatyczne to jak dotąd żadne państwo jeszcze nie odpowiedziało na jej komunikaty. Po prostu Asgardia nie jest traktowana poważnie.

 

Jeśli Asgardia ma otrzymać status państwa, musiałaby do tego przekonać przynajmniej dziewięciu spośród piętnastu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym pięciu stałych członków, którymi są Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, a następnie zdobyć poparcie dwóch trzecich głosów Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Aktualnie jest to niemożliwe z wyżej wymienionych powodów. Prawdopodobnie minie jeszcze wiele lat, zanim Asgardia faktycznie będzie traktowana i funkcjonowała jako państwo.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj