Paleontolodzy odkryli nowy gatunek jesiotra, wymarły w czasach dinozaurów

Kategorie: 

Źródło:

Paleontolodzy z Virginia Institute of Marine Science odkryli szczątki dwóch nowych gatunków jesiotra, które żyły i umierały wraz z dinozaurami. W sumie naukowcy odkryli cztery skamieliny. Prace naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Paleontology.

Według naukowców znaleziska mają około 66 milionów lat. Zespół odkrył skamieliny w miejscu zwanym Tanis. Jest częścią formacji Hell Creek, która obejmuje części stanów Montana, Dakota Południowa, Dakota Północna i Wyoming.

 

W starożytności w tym miejscu płynęła duża, głęboka rzeka, zasilająca wyschnięte obecnie Zachodnie Morze Wewnętrzne, które rozciągało się od Zatoki Meksykańskiej do Oceanu Arktycznego. Według naukowców 66 milionów lat temu wszystkie ryby i zwierzęta zamieszkujące tę rzekę wyginęły w wyniku uderzenia asteroidy, która zniszczyła dinozaury.

 

Cztery skamieliny należą do dwóch wcześniej nieznanych gatunków jesiotra, Acipenser praeparatorum i Acipenser amnisinferos, które są doskonale zachowane. W porównaniu z innymi jesiotrami mają one swoje unikalne cechy - na przykład wydłużony pysk i inny rodzaj błon na dolnej szczęce.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj