Paleontolodzy odkryli, co spowodowało rozprzestrzenienie się starożytnych roślin wodnych na lądzie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Susza spowodowała zmianę układu naczyniowego roślin, umożliwiając im rozprzestrzenienie się po całej planecie. W czasopiśmie Science opublikowano badanie przeprowadzone przez paleontologów z Uniwersytetu Yale.

 

Pierwsze rośliny, które pojawiły się na lądzie, rosły na wilgotnych obszarach w pobliżu stawów i rzek. Następnie, około 400 milionów lat temu, „zazieleniły” całą planetę. Jednak naukowcy nadal nie mogą zrozumieć, co spowodowało ten proces. Aby odpowiedzieć na to pytanie, zespół naukowców zbadał strukturę układów naczyniowych współczesnych roślin i skamielin. 

 

Jak się okazało, kiedy rośliny zaczynają wysychać, pęcherzyki powietrza utknęły w ksylemie - tkance przewodzącej wodę - i blokują ruch wody. Cylindryczne systemy naczyniowe najwcześniejszych roślin lądowych początkowo dobrze im służyły w siedliskach bliskowodnych. Ale kiedy przeniosły się na ląd z mniejszymi zasobami wody, rośliny stanęły przed problemem opisanym powyżej. Aby temu zaradzić, wczesne rośliny lądowe zmieniły pierwotny cylindryczny ksylem na bardziej złożony, co pomogło zapobiec rozprzestrzenianiu się pęcherzyków powietrza.

 

Istnieje dobry ewolucyjny powód tej zmiany. Stało się tak z powodu suszy. Za każdym razem, gdy zmienia się kształt układu naczyniowego, roślina staje się bardziej tolerancyjna na suszę. Tylko stała obecność suszy w tym okresie mogła spowodować, że rośliny skomplikowały formę i zaludniły całą planetę.

 

Zmiany te nastąpiły dość szybko, jak na standardy ewolucji, w ciągu około 20-40 milionów lat. Zdaniem naukowców ich odkrycie pomoże w opracowaniu nowych gatunków roślin, które lepiej zniosą suszę spowodowaną zmianami klimatycznymi.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj