Osiągnięto rekordową wydajność w czarnych panelach słonecznych

Kategorie: 

Źródło: Aalto University
Naukowcy z finlandzkiego Uniwersytetu Aalto zaprezentowali nanostrukturalne czarne panele słoneczne o rekordowej wydajności 22,1%. Ich obecne prace nad fotowoltaiką pozwoliły poprawić konwersję energii słonecznej na elektryczną, w porównaniu do poprzednich starań, aż o 4 punkty procentowe.

 

Wysoka wydajność czarnych paneli słonecznych ma największe znaczenie w krajach Europy Północnej, gdzie Słońce w ciągu roku świeci zazwyczaj pod niskim kątem. Jak wyjaśnia profesor Hele Savin, który brał udział w projekcie, ogniwa tego typu generują większą ilość energii elektrycznej w ciągu dnia niż tradycyjne panele fotowoltaiczne właśnie ze względu na zdolność przechwytywania promieniowania słonecznego, które pada pod niskim kątem.

 

Podczas testów, które przeprowadzono w okresie zimowym w Helsinkach wykazano, że czarne panele słoneczne produkują znacznie więcej energii od tradycyjnych, choć ogniwa te posiadały taką samą wydajność. Na łamach czasopisma Nature Nanotechnology badacze opisali w jaki sposób udało się poprawić konwersję fotowoltaiczną.

 

Naukowcy dodali dodatkową cienką warstwę pasywacyjną z tyłu tego ogniwa. Choć wydajność nowych czarnych paneli słonecznych (22,1%) nie może jeszcze równać się z najefektywniejszymi, tradycyjnymi ogniwami (w 2013 roku osiągnięto rekordową wydajność na poziomie 44,7%), Savin przewiduje że konwersję fotowoltaiczną w jego technologii uda się jeszcze poprawić. Finlandzki zespół ma nadzieję rozpocząć produkcję czarnych ogniw na skalę przemysłową.

 

 

Źródło: http://www.aalto.fi/en/current/news/2015-05-18-002/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika pseudopseudonim

Ze źródła - "An almost 4%

Ze źródła - "An almost 4% absolute increase to their previous record..."
Czy to przypadkiem nie oznacza, że poprzednio była wydajność na poziomie 18% a teraz jest 22%?
Jeśli tak jest to wzorst nie jest o 4% tylko albo o 4 punkty procentowe albo należy stwierdzić, że wzrost jest aż o ponad 22% (4/18).

Skomentuj