Opublikowano najbardziej dokładne zdjęcie plamy słonecznej

Kategorie: 

Źródło: DKIST

Astronomowie opublikowali jak dotąd najostrzejsze zdjęcie plamy słonecznej wykonane z naziemnego teleskopu słonecznego DKIST. Zdjęcie przedstawia bardzo wielką dokładność. Najmniejsze struktury widoczne na fotografii mają zaledwie 20 kilometrów. 

Teleskop optyczny DKIST (Daniel K. Inouye Solar Telescope), znajdujący się na Hawajach i wyposażony w 4,24-metrowe zwierciadło główne i system optyki adaptacyjnej, jest jak dotąd największym i najbardziej zaawansowanym naziemnym teleskopem słonecznym. Jego budowa rozpoczęła się w 2013 roku i zakończy się w 2021 roku. Zaprojektowanie i zbudowanie obserwatorium zajmie łącznie dwie dekady.

 

Astronomowie wiążą duże nadzieje z tym instrumentem, ponieważ DKIST, ze względu na bardzo wysoką rozdzielczość i wysoką czułość, jest w stanie dostrzec bardzo drobne szczegóły w fotosferze słonecznej oraz określić siłę i kierunek pola magnetycznego w chromosferze i koronie gwiazdy. Dane uzyskane przez teleskop pozwolą badaczom zrozumieć podstawowe procesy rządzące zachowaniem Słońca, w szczególności rozbłyski i koronalne wyrzuty masy, mechanizmy ogrzewania korony i przyspieszania wiatru słonecznego.

W grudniu 2019 roku DKIST ujrzał Słońce po raz pierwszy i był w stanie uzyskać najbardziej szczegółowy obraz fotosfery słonecznej. Naukowcy opublikowali obecnie najbardziej wyraźne jak dotąd zdjęcie plamy słonecznej AR 2757, które teleskop wykonał w zakresie optycznym 28 stycznia 2020 r. podczas fazy rozruchu urządzenia.

 

Wielkość samej plamy szacuje się na 16 tysięcy kilometrów, najmniejsze struktury, jakie można wyróżnić na zdjęciu, mają nawet do 20 kilometrów. Samo miejsce wydaje się ciemne, ponieważ plazma w nim jest zimniejsza niż w obszarach otaczających plamę. Drobna struktura plamy jest tworzona przez silne pola magnetyczne, które ciągle się zmieniają, co widać na animacji składającej się z obrazów wykonanych przez teleskop w ciągu stu sekund.

 

Słońce badane jest nie tylko przez teleskopy naziemne, ale także przez wiele statków kosmicznych. Najsławniejsze z nich to SOHO, SDO czy dwa obserwatoria STEREO.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj