Opracowano wyjątkowy „koktajl lekowy” na długowieczność

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Zespół badawczy z Yale-NUS College w Singapurze przygotował odmładzający „koktajl lekowy” - kombinację różnych środków farmaceutycznych. Co więcej, naukowcy przeprowadzili eksperymenty na nicieniach i odkryli, że ich preparat może zapewniać zdrowe i długie życie.

 

Dr Jan Gruber i jego zespół stworzył mieszaninę kilku związków, które znane są ze swoich właściwości odmładzających. Dodano między innymi rapamycynę, którą podaje się pacjentom po przeszczepach, aby zapobiec odrzuceniu narządów przez układ odpornościowy. Poprzednie badania wykazały, że ta sama rapamycyna wydłuża żywotność wielu organizmów, w tym nicieni Caenorhabditis elegans, muszek owocówek i myszy.

 

Dr Gruber wypróbował więc swoją mieszankę leków na nicieniach Caenorhabditis elegans. Okazało się, że zespół z Yale-NUS College trafił na idealną kombinację leków, która spotęgowała efekty prozdrowotne i odmładzające. Dwa dodane związki znacząco wydłużyły oczekiwany czas życia nicieni, czego nie udałoby się osiągnąć po podaniu ich z osobna, natomiast w połączeniu z trzecim związkiem, średnia oczekiwana długość życia została niemal podwojona. Jeszcze żaden zespół nie zdołał osiągnąć takich efektów po podaniu jakichkolwiek leków.

Caenorhabditis elegans – źródło: Dr Jan Gruber

Co istotne, podanie „koktajlu lekowego” nie wywarło żadnego negatywnego efektu na zdrowie nicieni. Wszystkie robaki, bez względu na wiek, były zdrowsze i zachowały zdrowie przez większość wydłużonego czasu życia.

 

Singapurscy naukowcy nie ukrywają, że ich celem jest opracowanie złotego leku na długie i zdrowe życie. Badacze wskazują, że długowieczność bez chorób przyniesie istotne korzyści medyczne i ekonomiczne – państwo będzie mogło zaoszczędzić ogromne sumy na opiece medycznej.

 

Kolejne badania będą skupiały się między innymi na dopracowaniu tej formuły i przetestowaniu wielu innych kombinacji leków. Ostatecznym celem jest stworzenie specjalnych terapii lekowych, które będą bezpieczne i zapewnią ludziom długie życie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Sirolimus (rapamycyna)

Sirolimus (rapamycyna) znacznie zwiększa możliwość wystąpienia nowotworów (głównie chłoniaków i nowotworów skóry (choć nicieni, pewnie to nie dotyczy). Jeśli taki "dwuwiecznian długożycianu" (S.Lem), pokaże się w aptekach - to firmy farmaceutyczne (chyba) nie stracą (prędzej np ZUS - a i on podniesie granicę wieku emerytalnego). Zalecam umiarkowany optymizm

Skomentuj