Opracowano tani teleskop przy zastosowaniu drukarki 3D i kamery z minikomputerem Raspberry Pi

Kategorie: 

Źródło: alternative-photonics.com
W ramach projektu PiKon, brytyjscy naukowcy opracowali teleskop, którego części zostały wydrukowane za pomocą drukarki 3D. Urządzenie zostanie zaprezentowane w wydarzeniu Festival of the Mind, które odbywa się od 18 do 28 września w Wielkiej Brytanii.

 

W ramach współpracy uczonych z Departamentu Fizyki z Uniwersytetu w Sheffield i Marka Wrigley'a z firmy Alternative Photonics, powstał funkcjonalny teleskop, który różni się od tradycyjnych tym, że jego części zostały wydrukowane w drukarce 3D i posiada minikomputer Raspberry Pi wraz z kamerą.

 

Dzięki temu jego cena wynosi jedynie 100 funtów (ponad 500 złotych). Możliwości tego teleskopu były porównywane do urządzeń nawet 10 razy droższych i zaprezentowano nawet zdjęcia Księżyca. Teleskop opracowany w ramach projektu PiKon posiada powiększenie do 160 razy.
Zdjęcie wykonane za pomocą teleskopu Pikon - Foto: Alternative Photonics/projekt PiKon

 

Twórcy chcieli pokazać, że technologia ta nie musi być wcale droga i może być dostępna dla wielu ludzi. Dlatego projekty, które pozwolą na zbudowanie własnego teleskopu, można znaleźć w internecie (link na dole). Wymagana jest oczywiście drukarka 3D.

 

 

Źródła:

PiKon.com

Alternative Photonics.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj