Opracowano nową aluminiową baterię, która naładuje się w ciągu jednej minuty

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Bateria aluminiowo-jonowa, którą opracowali uczeni z Uniwersytetu Stanforda, posiada wiele zalet - jest niedroga, bezpieczniejsza i nie traci tak szybko swojej pojemności jak akumulatory litowo-jonowe. Wynalazek może wręcz doprowadzić do rewolucji ze względu na niezwykle krótki czas, jaki jest wymagany do jej pełnego naładowania.

 

Profesor Hongjie Dai uważa, że ich wynalazek może zastąpić baterie alkaliczne, które mają zły wpływ na środowisko, oraz baterie litowo-jonowe, które czasem eksplodują. Opracowany akumulator aluminiowo-jonowy rozwiązuje powyższe problemy i jest lepszy niemal pod każdym względem.

 

Jak zapewnia naukowiec, ich akumulator jest tańszy i może się wyginać, co z pewnością okaże się przydatne w przyszłych wyginanych urządzeniach lub w technologii noszonej. Ponadto, bateria zachowa swoją początkową pojemność przez 7500 cyklów ładowania (dla porównania, akumulatory litowo-jonowe wytrzymują około 1000 cykli)  a jej pełne naładowanie zajmie nam tylko jedną minutę.

 

Niestety, największą wadą tej baterii jest jej bardzo mała pojemność, choć Hongjie Dai twierdzi iż problem ten można rozwiązać - potrzebne są dalsze prace nad wynalazkiem. Oznacza to, że nowe akumulatory aluminiowo-jonowe z całą pewnością mogłyby zastąpić baterie w urządzeniach elektronicznych, ale raczej nie nastąpi to w najbliższym czasie.

 

 

Źródło: https://energy.stanford.edu/news/aluminum-battery-stanford-offers-safe-alternative-conventional-batteries

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj