Opracowano najczystszą wiązkę światła laserowego

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Zespół naukowców z Instytutu Technologicznego Massachusetts wytworzył najczystszą w historii wiązkę światła laserowego. Nowa technologia może znaleźć zastosowanie w detektorach fal grawitacyjnych. Wyniki pracy zostały opublikowane w czasopiśmie Optica.

 

Urządzenie zbudowane w laboratorium wytwarza wiązkę światła, które zmienia się pod wpływem czynników środowiskowych w mniejszym stopniu niż współczesne lasery. Warunki na zewnątrz, takie jak zmiany temperatury powodują, że wiązki laserowe „przeskakują” między długościami fali. Proces ten określa się mianem szerokości linii i można go przedstawić w hercach. Dzisiejsze lasery osiągają wartości w zakresie od 1000 do 10 000 Hz.

Z kolei urządzenie, które zbudowali naukowcy z Instytutu Technologicznego Massachusetts, emituje najczystsze jak dotąd światło laserowe, którego szerokość linii wynosi jedynie 20 Hz. Wynalazek wykorzystuje 2-metrowy światłowód, który wytwarzał światło laserowe o dość niskiej wartości szerokości linii, ale specjaliści usprawnili go w taki sposób, aby laser wykrywał zmiany temperatury w otoczeniu i automatycznie wprowadzał niezbędną korektę.

 

Z pomocą nowej technologii można ulepszyć precyzyjne urządzenia, które korzystają z wiązek laserowych. Naukowcy pracują teraz nad zminiaturyzowaniem swojego urządzenia i uważają, że przyszłę wersję będzie można wykorzystać do budowy bardziej precyzyjnych detektorów fal grawitacyjnych, które zostaną rozmieszczone na orbicie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj